Ukłon w kierunku turystów - Muzeum Gazownictwa zmienia godziny pracy!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Ukłon w kierunku turystów - Muzeum Gazownictwa zmienia godziny pracy!

Mamy bardzo dobre wieści dla turystów odwiedzających Paczków. Muzeum Gazownictwa - jedna z największych atrakcji turystycznych naszego miasta - zmieniło właśnie godziny pracy. Teraz obiekt będzie dostępny w znacznie dogodniejszej formie.

Do tej pory paczkowskie Muzeum Gazownictwa otwarte było jedynie w dni robocze w godzinach od 7:00 do 14:00. Takie rozwiązanie wykluczało możliwość zapoznania się z niezwykle interesującymi zbiorami tego obiektu w godzinach popołudniowych czy w weekendy. Turyści odwiedzający "Polskie Carcassonne" niejednokrotnie uskarżali się na kiepską dostępność obiektu, który uchodzi za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc Opolszczyzny.

Na szczęście od 28 stycznia 2013 roku władze Muzeum zdecydowały się wyjść na przeciw potrzebom swoich gości zmieniając swoje godziny pracy na znacznie korzystniejsze. Teraz gazowniczy "skansen" z ulicy Pocztowej działać będzie w następującym trybie: 

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - sobota: 9:00 - 17:00

Wiele obiektów muzealnych w Polsce działa na podobnych zasadach - poniedziałki uchodzą za "najmniej turystyczne", dlatego sporo ekspozycji jest niedostępnych. Szczególnie cieszy, że Muzeum Gazownictwa będzie wreszcie otwarte również w soboty. Optymizmem napawają też plany władz obiektu na sezon letni - wiele wskazuje na to, że w okresie wakacyjnym zabytkową paczkowską gazownię będzie można zwiedzać także w niedziele.

Przypomnijmy, że Muzeum Gazownictwa w Paczkowie działa od 1991 roku. Pomysł utworzenia gazowniczego skansenu pojawił się jeszcze przed wyłączeniem z eksploatacji dawnej miejskiej gazowni, którą zamknięto ostatecznie w 1977 roku. W starej gazowni, która przez 76 lat produkowała gaz dla Paczkowa, oczyszczono, zabezpieczono i odremontowano obiekty gazownicze, odnowiono piece oraz zaaranżowano teren pod sale ekspozycyjne.

Imponująca kolekcja starych gazomierzy (300 sztuk), gazowych urządzeń gospodarstwa domowego, palników labolatoryjnych, starodawnych elementów wyposażenia łazienek i kuchni oraz urządzeń niezbędnych do produkcji gazu klasycznego wymagała odpowiedniego wyeksponowania, dlatego w 2007 roku Muzeum przeszło gruntowną metamorfozę. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne, niezwykle gustownie zaaranżowane centrum muzealno-wystawienniczo-szkoleniowe, które łączy w sobie tradycję z technologicznymi nowinkami. W profesjonalnie przygotowanych prezentacjach na temat produkcji gazu wykorzystywana jest technika "światło-dźwięku". Gazownictwo pokazane jest w układzie chronologicznym i tematycznym. Interaktywne wystawy znakomicie pokazują historię gazu domowego i przemysłowego, poszerzając wiedzę odwiedzających na ten temat.

Więcej na stronie internetowej www.muzeumgazownictwa.pl oraz na podstronie www.paczkow.pl.

Kontakt: Muzeum Gazownictwa - 48-370 Paczków, ul. Pocztowa 6, tel. (77) 431 68 34, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Otwórz