Na nartach i na basenie w Polsce i Czechach

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Na nartach i na basenie w Polsce i Czechach

Około 170 dzieci z paczkowskich szkół bierze udział w polsko-czeskim projekcie sportowym "Szkółka pływania i narciarstwa", który realizuje Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie. Przedsięwzięcie okazało się prawdziwym "strzałem w dziesiątkę" - zainteresowanie sportowymi kursami na terenie Polski i Czech jest wśród młodych paczkowian bardzo duże.

Projekt, który uzyskał unijną dotację z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu PRADZIAD, ruszył we wrześniu zeszłego roku. Na "pierwszy ogień" poszły zajęcia w ramach szkółki pływackiej, w której uczestniczą dzieci z gminy Paczków wraz z dziećmi z czeskiego Javornika. Lekcje pływania odbywają się pod okiem czeskich instruktorów na krytym basenie w pobliskim Javorniku - w sumie przewidziano 120 godzin godzin zajęć. Zaplanowano też cztery wspólne turnieje pływackie oraz pięć wyjazdów do pobliskich aquaparków, np. w Bielawie i Kłodzku. W części pływackiej udział bierze 120 dzieci z Paczkowa i okolic.

W części narciarskiej młodzież z naszej gminy, wraz z rówieśnikami z Czech, uczestniczy w lekcjach narciarstwa i snowboardu na pobliskich obiektach narciarskich. Pierwsze lekcje odbyły się w grudniu zeszłego roku na wyciągu w Zlatych Horach - w sumie młodzi adepci narciarstwa zaliczą tam 45 godzin zajęć, które poprowadzą czescy instruktorzy. Łącznie narciarze zaliczą 13 wyjazdów na pobliskie stoki, m.in. do wspomnianych Zlatych Hor czy Lądka Zdroju. Projekt przewiduje też organizację pięciodniowego obozu narciarskiego dla dzieci z Paczkowa, zaplanowany równolegle z organizowanym przez partnera czeskiego kursem narciarskim dla uczniów ZŚ Zlate Hory. Do tej części projektu zgłosiło się 50 młodych paczkowian.

- Nasz program okazał się prawdziwym "strzałem w dziesiątkę". Uczestnicy są bardzo zadowoleni, bo dla nich to nie tylko wielka frajda, ale też możliwość nauczenia się czegoś nowego. Dzieci z Paczkowa nie miały do tej pory możliwości systemowego uczestniczenia w nauce pływania czy jazdy na nartach, bo na miejscu brakuje nam odpowiedniej infrastruktury - nie mamy w Paczkowie krytego basenu ani wyciągu narciarskiego. Teraz, dzięki projektowi, nasi najmłodsi uczą się nowych umiejętności sportowych, a przy okazji integrują z czeskimi rówieśnikami - mówi Radosław Napieracz, dyrektor Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie.

Łączna wartość projektu "Czesko-polska szkółka pływania i narciarstwa" wynosi ok. 140 tys. zł, z czego 85% - prawie 119 tys. zł - pochodzić będzie ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu PRADZIAD, a ok. 14 tys. zł (10% całości kosztów) dołoży budżet państwa. Pozostałe 5%, czyli ok. 7 tys. zł, pokryją środki z budżetu Gminy Paczków. 

Otwórz