Od dzisiaj łatwiej wyrobić paszport

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Od dzisiaj łatwiej wyrobić paszport

Od dziś wniosek o wydanie paszportu będzie można składać w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, a nie - jak do tej pory - w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zameldowania

Według nowych przepisów Ustawy o dokumentach paszportowych, które obowiązują od 17 stycznia 2013 roku, organem właściwym do wydania paszportu lub do odmowy w kraju jest dowolny wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą - konsul. Do tej pory dokumenty w sprawie wydania paszportu należało składać u "swoim" urzędzie wojewódzkim - dla Paczkowa i okolic jest nim Urząd Wojewódzki w Opolu. Teraz wniosek możemy składać w dowolnym, najdogodniejszym dla nas wydziale paszportowym na terenie kraju, np. w mieście, w której aktualnie przebywamy. Obywatel zameldowany na terenie Opolszczyzny bez problemu będzie mógł starać się o wydanie paszportu np. we Wrocławiu, Katowicach czy Krakowie, a nie będzie musiał w tym celu specjalnie wybierać się do Opola.

Osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem, będą mogły otrzymać paszport tymczasowy. Do tej pory takiej możliwości nie było - wszystkich tych, którzy ze względu na zawodowe obowiązki musieli pilnie wyjechać zagranicę, nie omijała standardowa procedura wydania paszportu. Często okres oczekiwania - sięgający do 30 dni - uniemożliwiał takim osobom faktyczny wyjazd.

Od dziś łatwiej będzie też przeprowadzić postępowanie o wydanie drugiego paszportu. Wniosek - niezależnie od miejsca zamieszkania w kraju bądź za granicą - trzeba złożyć w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Szef tego resortu będzie podejmował decyzje w sprawie ewentualnej zgody na wydanie dokumentu, ale pozostałą część procedury - przyjęcie wniosku i wydanie drugiego paszportu - przeprowadzi wybrany przez wnioskującego wydział paszportowy w dowolnym mieście.

Bez zmian pozostaną opłaty - za wydanie paszportu wciąż zapłacimy 140 zł, a za wydanie paszportu tymczasowego 30 zł. Do trwających postępowań w sprawach wydania, odmowy wydania lub unieważnienia paszportu, stosowane będą dotychczasowe przepisy.

Otwórz