Dzień Niepodległości w Paczkowie - zobacz zdjęcia!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Dzień Niepodległości w Paczkowie - zobacz zdjęcia!

11 listopada w Paczkowie, podobnie jak w innych polskich miastach, uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, czyli rocznicę uwolnienia się narodu polskiego spod jarzma zaborców. W tym roku minęły 94 lata od tych przełomowych w dziejach naszego kraju wydarzeń.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty. Po jej zakończeniu, spod kościoła ruszył pochód, któremu przewodniczyła orkiestra dęta ze Złotego Stoku. W jej szeregach wystąpił znów Komendant Straży Miejskiej w Paczkowie Mirosław Szpyt, który od kilku miesięcy ćwiczy z orkiestrą grę na trąbce. Ulicami centrum Paczkowa przeszli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, liczne reprezentacje i aż 12 pocztów sztandarowych z paczkowskich szkół oraz służb mundurowych - policji, straży pożarnej i ochotniczych jednostek strażackich. Nie zabrakło też wielu mieszkańców miasta, którzy poczuli potrzebę wspólnego uczczenia tej najważniejszej dla naszej Ojczyzny daty.

Uczestnicy pochodu skierowali swojego kroki pod Pomnik Armii Krajowej przy ulicy Kołłątaja, gdzie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski. Tradycyjnie świąteczny nastrój i dostojność tych chwil spotęgował odegrany hymn narodowy. Przybyłe pod monument delegacje złożyły kwiaty i wiązanki, niektórzy zapalili też znicze.
Chwilę później orkiestra dęta, przy dźwiękach ojczyźnianych utworów, poprowadziła paczkowian do Ośrodka Kultury i Rekreacji, gdzie odbyła się Akademia Niepodległościowa. W tym roku jej organizacją zajęli się uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy. Wzruszające przedstawienie, przepełnione historycznymi faktami, patriotyczną poezją i piosenkami, spotkało się z uznaniem licznie zgromadzonej publiczności, która gromkimi brawami nagrodziła artystów. Akademię uświetniły również występy działających przy OKiR zespołów wokalnych "Voices" oraz "Echo".

Paczków jak co roku godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania - w oknach setek domów powiewały biało-czerwone flagi, wielu paczkowian wzięło udział w uroczystym pochodzie, a całość dopełniła akademia w wykonaniu naszych najmłodszych. Kolejna rocznica ponownych narodzin Naszej Ojczyzny już za rok - jeśli tym razem nie udało się Państwu uczestniczyć w oficjalnych obchodach Dnia Niepodległości, zapraszamy w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że w kolejną rocznicę dopisze równie piękna pogoda. 

Otwórz