Obchody Narodowego Święta Niepodległości - sprawdź program i wywieś flagę!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Obchody Narodowego Święta Niepodległości - sprawdź program i wywieś flagę!

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, czyli najważniejsze polskie święto narodowe. W tym roku obchodzić będziemy 94. rocznicę odzyskania wolności. W Paczkowie trwają właśnie przygotowania do jego obchodów.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego pertraktacje z Centralną Radą Żołnierską sprawiły, że wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z terenów Królestwa Polski.

Na pamiątkę tych wydarzeń dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym. Dokonano tego dopiero w 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Polacy nie cieszyli się długo z nowo ustanowionego Dnia Niepodległości, bo w latach 1939-45 podczas II wojny światowej, oficjalne świętowanie było zabronione. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono 21 lutego 1989 roku ustawą Sejmu IX kadencji w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Od tamtej pory co roku Święto jest uroczyście obchodzone w całej Polsce. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uczcijmy wspólnie 94. rocznicę odzyskania wolności Naszego Kraju.

W Paczkowie uroczyste obchody Dnia Niepodległości rozpoczną się w niedzielę 11 listopada o godz. 11.30 uroczystą mszą święta w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty. Tradycyjnie po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty i mieszkańcy gminy, przy akompaniamencie orkiestry dętej, przejdą ulicami miasta pod Pomnik AK (ul. Kołłątaja) - tam odegrany zostanie Hymn Narodowy, a uczestnicy pochodu złożą kwiaty. W uroczystości wezmą udział m.in. członkowie Związku Kombatantów RP oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także poczty sztandarowe paczkowskich szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Następnie ok. godz. 13:00 w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27) odbędzie się uroczysta Akademia Niepodległościowa - program artystyczny pt. "Żeby Polska była Polską" zaprezentują uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy. Będzie to kolejna odsłona nowej formuły niepodległościowych uroczystości, jakie od dwóch lat organizują władze OKiR z pomocą paczkowskich szkół. Akademię uświetnią też występy zespołów wokalnych "Voices" i "Echo" z paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji.

Burmistrz Gminy Paczków zwrócił się do mieszkańców z tradycyjnym apelem o godne uczczenie Narodowego Święta Niepodległości oraz wywieszenie w niedzielę 11 listopada biało-czerwonych flag - pełną treść apelu znaleźć można na internetowym blogu Burmistrza. 

 

Otwórz