Przed nami finałowy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Przed nami finałowy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Już w najbliższą niedzielę 9 września czeka nas finałowy koncert X Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga - tym razem prawdziwa uczta dla wszystkich melomanów szykuje się w zabytkowym wnętrzu monumentalnej paczkowskiej świątyni parafialnej.

Będzie to już piąta, a zarazem ostatnia muzyczna prezentacja w ramach tegorocznej edycji prestiżowego Festiwalu im. Brosiga. Koncert w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie uświetni występ trójki wybitnych artystów - sopranistki Eweliny Szybilskiej, tenora Łukasza Gaja oraz akompaniującej im na paczkowskich organach Gabrieli Czurlok. W programie koncertu przewidziane jest 13 utworów, wśród których znajdą się kompozycje m.in. Moritza Brosiga, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Joseph Haydna i Georga Friedricha Händela. Zapowiada się zatem kolejna uczta dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej poświęcony jest Moritzowi Brosigowi - urodzonemu w podpaczkowskich Lisich Kątach kompozytora, który studiował grę organową u Franza Wolfa. Po latach nauki został jego następcą na stanowisku organisty we wrocławskiej katedrze, a następnie sprawował funkcję dyrygenta katedralnego chóru. Muzyka była jego wielką życiową pasją - Brosig stworzył 140 utworów organowych, 9 mszy, jedno requiem i jedną mszę chorałową. Jego twórczość była wszechstronna - komponował graduały, motety, nieszpory, pieśni oraz utwory kameralne.

Festiwal im. Brosiga odbywa się w Paczkowie nieprzerwanie od 10 lat. Organizatorem imprezy jest Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie oraz tamtejszy Urząd Miejski. Dyrektorem festiwalu jest Andrzej Kłoczko, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmuje się Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Radia Piekary.

Finałowy koncert jubileuszowej X edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga odbędzie się 9 września (niedziela) o godz. 19:00 w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie (ul. Kościelna). Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Otwórz