Możliwe burze z gradem i wezbrane rzeki

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Możliwe burze z gradem i wezbrane rzeki

Najnowszy komunikat synoptyków z wrocławskiego Biura Prognoz IMGW ostrzega, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin na terenie województwa opolskiego znów możliwe są burze.

W piątek 3 sierpnia na terenie Opolszczyzny możliwe są burze z dużymi opadami deszczu, a miejscami również gradu. Przewidywana wysokość opadów osiągnie wartość ok. 15-25 mm. Lokalnie deszcz może padać intensywniej - nawet do 40 aż do 60 mm, gdzieniegdzie może pojawić się też grad. Burzom towarzyszyć będzie wiatr, który w porywach osiągać będzie prędkość 70-80 km/h. Meteorolodzy oceniają stopień zagrożenia na pierwszym, najniższym stopniu. Komunikat straci ważność dziś o godz. 00:00

Tymczasem z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nysie napływają informacje o możliwych przekroczeniach stanu ostrzegawczego na opolskich rzekach. Komunikat dotyczy III rejonu hydrologicznego, który swoim zasięgiem obejmuje województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie. Prognozowane opady burzowe mogą spowodować lokalnie wzrosty stanów wody, szczególnie w rzekach górskich i podgórskich. W obszarach występowania intensywnego deszczu przybory wód w rzekach mogą być gwałtowne.

Przypominamy, że przekroczenie stanu ostrzegawczego rzek może stwarzać niebezpieczeństwo dla osób przebywających nad ich brzegami. Zagrożenie to powodować będzie również utrudnienia w prowadzeniu prac w ich korytach. Możliwe są także lokalne podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.  

Otwórz