Zespół Piotra Szweca nagrodzony w Hiszpanii!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zespół Piotra Szweca nagrodzony w Hiszpanii!

Piotr Szwec - młody, niezwykle utalentowany saksofonista pochodzący z Paczkowa - odniósł kolejny międzynarodowy sukces. Jego nowy projekt muzyczny - Szwec & Wendt Quintet  - zdobył nagrodę publiczności na prestiżowym Getxo Jazz Festival 2012, który odbył się w dniach od 4 do 8 lipca w Hiszpanii. Koncertów słuchało audytorium liczące dwa tysiące osób i to właśnie im występ zespołu z Polski przypadł do gustu najbardziej.  

Założycielami kwintetu są dwaj saksofoniści Piotr Szwec i Tomasz Wendt, laureaci wielu prestiżowych nagród. Spotkali się, aby skonfrontować swoje osobowości, połączyć pomysły i wspólnie wypracować nowy, własny nurt, nie zapominając przy tym o szacunku do tradycji. Założony na początku 2012 roku zespół zostały wybrany do finału spośród 59 zgłoszeń nadesłanych z całej Europy.

Muzykom przypadło wystąpienie na scenie hiszpańskiego Getxo tuż przed koncertem Mike'a Sterna i Richarda Bony. Ich muzyka została doceniona przez hiszpańską publiczność, która właśnie kapeli z rodowitym paczkowianinem w składzie przyznała swoją nagrodę. Festiwalową pierwszą nagrodę zdobył Tobias Mainhart Quartet z Niemiec, a drugą nagrodę zdobył Piotr Pawlak Sextet z austriackiego Grazu.

Przypomnijmy, że Piotr Szwec jest też współzałożycielem zespołu "Freeway Quintet", z którym od kilku lat koncertuje i święci sukcesy w całym kraju. Grupa otrzymała m.in. Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego na zeszłorocznym Festiwalu FAMA w Świnoujściu oraz wyróżnienie podczas regionalnych eliminacji FAMA 2009 we Wrocławiu. Podczas 46. Festiwalu "Jazz nad Odrą" Piotr Szwec otrzymał I nagrodę za Indywidualność Jazzową. Zespół brał także udział w finale Bielskiej Zadymki Jazzowej 2009 - spośród 24 nadesłanych nagrań zakwalifikowały się 4 zespoły. Zespół otrzymał także Grand Prix podczas Pro Jazz Festiwal 2010 w Kołobrzegu.

Piotrowi serdecznie gratulujemy sukcesu, ciesząc się, że godnie reprezentuje Paczków na jazzowych scenach Europy. Życzymy kolejnych udanych występów i nagród - powodzenia!

Otwórz