Uwaga! Dziś i jutro możliwe burze!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Uwaga! Dziś i jutro możliwe burze!

Już po raz kolejny w ostatnich tygodniach meteorolodzy z Wrocławskiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW ostrzegają, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin na terenie Opolszczyzny mogą wystąpić silne burze, a nawet gradobicia.

Pierwsze burze mogą pojawić się w naszym województwie już dziś, tj. w środę 18 lipca - ich występowanie przewiduje się do godz. 0:00. Możliwość wystąpienia silnych burz z opadami deszczu, a nawet gradu przewidywana jest także jutro, czyli w czwartek 19 lipca - specjaliści oceniają, że zjawiska te mogą pojawić się na Opolszczyźnie między godz. 12:00 a 21:00. Przewidywana wysokość opadów jest szacowana na ok. 5-15 mm, ale lokalnie może ona wzrosnąć do poziomu 20-30 mm. Prawdopodobne jest także wystąpienie gradu.

Spodziewanym wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będzie tradycyjnie porywisty wiatr - jego prędkość osiągnie sięgać będzie od 70 do 90 km/h. Fachowcy oceniają stopień zagrożenia na 1 poziomie (w 3-stopniowej skali), a prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych zjawisk szacują na 85-90%.

Przypominamy, że skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków i dróg oraz straty w uprawach rolnych. Prawdopodobne są także zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych. Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, bo tego typu zjawiska pogodowe niosą ze sobą zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów oraz zagrożenie pożarowe. 

Otwórz