Możliwe burze z gradem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Możliwe burze z gradem

Meteorolodzy z Wrocławskiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW ostrzegają, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin na terenie Opolszczyzny mogą wystąpić silne burze i gradobicia.

Zdaniem synoptyków od środy 20 czerwca (od godz. 12:00) do czwartku 21 czerwca (do ok. godz. 16:00) istnieć będzie możliwość wystąpienia silnych burz z opadami deszczu, a nawet gradu. Przewidywana wysokość opadów jest szacowana na ok. 10-30 mm, ale lokalnie może ona wzrosnąć do poziomu 40-50 mm.

Spodziewanym wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będzie tradycyjnie porywisty wiatr - jego prędkość osiągnie sięgać będzie od 65 do 80 km/h. Fachowcy oceniają stopień zagrożenia na 1 poziomie (w 3-stopniowej skali), a prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych zjawisk szacują na 85%.

Przypominamy, że skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków i dróg oraz straty w uprawach rolnych. Prawdopodobne są także zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych. Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, bo tego typu zjawiska pogodowe niosą ze sobą zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów oraz zagrożenie pożarowe.   

Otwórz