Kozielno się szkoli i pięknieje

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Kozielno się szkoli i pięknieje

Mieszkańcy Kozielna realizują ciekawy społeczny projekt unijny, który przyniesie wymierne korzyści nie tylko jego uczestnikom, ale też ich miejscowości - każdy z beneficjentów projektu podniesie kwalifikacje zawodowe i zyska cenne doświadczenia, a teren otaczający wyremontowany niedawno Wiejski Dom Ludowy zostanie profesjonalnie zagospodarowany.

W przedsięwzięcie zaangażowało się 22 mieszkańców podpaczkowskiego Kozielna, którzy biorą udział w dwóch szkoleniach. 12 osób uczy się zarządzać gospodarstwem agroturystycznym oraz zgłębia tajniki gastronomii i zdobienia stołów. Pozostałe 10 osób uczestniczy w kursie aranżacji terenów zielonych.

Pierwsza grupa zaliczy 200 godzin nauki gotowania, pieczenia, przygotowywania deserów oraz ozdabiania stołów. Panie poznają też prawne i organizacyjne aspekty prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, zaliczą także lekcje obsługi gości oraz podstaw przedsiębiorczości. Tego typu tematyka, z racji turystycznej atrakcyjności Kozielna, jest dla jego mieszkanek szczególnie wskazana.   
- Praca z paniami to sama przyjemność. Grupa jest bardzo aktywna, szybko się uczy. Niektóre z uczestniczek już wspominają o planach założenia własnych gospodarstw agroturystycznych, dlatego jest szansa, że ta wiedza naprawdę im się przyda w życiu. Każda z pań otrzyma stosowny certyfikat, a to dla nich też spora korzyść - mówi prowadząca zajęcia Agnieszka Smolak.

W tym samym czasie przed Wiejskim Domem Ludowym trwa szkolenie z aranżacji terenów zielonych. Jego uczestnicy zyskają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do prowadzenia własnej firmy w tej branży. 150-godzinny kurs przyniesie też konkretny, namacalny efekt - w ramach praktyki mieszkańcy Kozielna zagospodarowali obejście swojego WDL-u. Uczestnicy, z pomocą instruktora, przygotowali projekt i kosztorys terenu zielonego, a następnie zajęli się jego realizacją. Na przeszło 220 m2 zasadzili trawę oraz 130 kolorowych krzewów, które sami wybrali. Wcześniej wykonali konieczną niwelację terenu, wybudowali chodnik i ustawili dwie ławki. Efekty widać będzie za kilka miesięcy, ale już teraz ogród robi znakomite wrażenie.
- O moich kursantach mogę mówić w samych superlatywach - są pracowici, bardzo zdyscyplinowani i wyjątkowo szybko chłoną wiedzę. Cieszy mnie, że się nie zniechęcili, bo to naprawdę ciężka praca. Taka społeczna aktywizacja z wymiernym pożytkiem dla całej wsi ma szczególny sens - uśmiecha się Albert Łopata, instruktor drugiej grupy.

Projekt "Tęcza kompetencji turystycznych" realizowany jest przy udziale środków z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego pilotażem zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy w Nysie.

Otwórz