Do Paczkowa przyjeżdża mammobus - zbadaj się!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Do Paczkowa przyjeżdża mammobus - zbadaj się!

Już w najbliższy piątek 1 czerwca w centrum Paczkowa pojawi się mammobus, w którym wszystkie kobiety będą mogły poddać się badaniu mammograficznemu. Co istotne, panie w wieku od 50 do 69 lat zrobią to nieodpłatnie.

Rak piersi jest, obok raka szyjki macicy, najczęstszym nowotworem u kobiet. W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Statystki są zatrważające - rocznie wśród Polek odnotowuje się około 11 tysięcy zachorowań, z czego ponad 5 tysięcy umiera. Oznacza to, że na raka piersi choruje w naszym kraju co piętnasta kobieta, a codziennie ten nowotwór zbiera 13-osobowe "żniwo". Choroba najczęściej wykrywana jest u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Niestety, liczba nowych zachorowań rośnie z roku na rok.

Na pojawienie się nowotworu nie mamy większego wpływu, jednak trzeba pamiętać o badaniach profilaktycznych, które mogą wykryć wczesne stadium choroby. Kobiety powinny wykonywać comiesięczne samobadanie, a przynajmniej raz na dwa lata przeprowadzać mammografię. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, aby zobaczyć wewnętrzna budowę piersi. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej z nich. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie jest bolesny i nie uszkadza piersi, dlatego nie ma się czego bać.

W najbliższy piątek 1 czerwca 2012 roku - na paczkowskim rynku w pobliżu Ratusza Miejskiego - zaparkuje mammobus, który będzie dostępny dla mieszkanek naszej gminy w godzinach od 9:00 do 17:00. W jego wnętrzu, pod okiem fachowców i w dyskretnych, komfortowych warunkach, kobiety w wieku od 50 do 69 lat będą mogły wykonać BEZPŁATNE BADANIE MAMMOGRAFICZNE. Panie nie mieszczące się w tym przedziale wiekowym mogą wykonać badanie odpłatnie w cenie 70 zł. W Paczkowie badania wykona NZOZ Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej T.N.N. z Białegostoku.

Aby poddać się badaniu, należy się zarejestrować pod numerem telefonu (85) 676 03 32 lub (85) 676 13 22 (rejestracja w godz. 8:00 do 20:00, należy podać swój numer PESEL). Wybierając się 1 czerwca do paczkowskiego rynku na badanie w mammobusie należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz poprzednie badanie mammograficzne. Zachęcamy wszystkie kobiety z Paczkowa i okolic do skorzystania z okazji - zadbaj o swoje zdrowie i zbadaj się! 

fot. www.mammobus.pl

Otwórz