Z gimnazjalistami do Niemiec i do Hiszpanii - zobacz zdjęcia!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Z gimnazjalistami do Niemiec i do Hiszpanii - zobacz zdjęcia!

Środa 16 maja upłynęła w centrum Paczkowa pod znakiem tradycji, kultury i kulinariów rodem z Niemiec i Hiszpanii. Wszystko to za sprawą uczniów i nauczycieli paczkowskiego Gimnazjum Publicznego oraz członków Stowarzyszenia "Więź", którzy wspólnymi siłami zorganizowali w rynku naszego miasta huczny finał projektu edukacyjnego pod nazwą "Z Berlina do Madrytu".

Przypomnijmy, że głównym celem tego realizowanego w trakcie roku szkolnego przedsięwzięcia było propagowanie idei zjednoczonej Europy i poszerzenie wiedzy o wybranych krajach członkowskich. Tegoroczny projekt jest swoistą kontynuacją programu "Europa łączy ludzi", który gimnazjaliści realizowali w zeszłym roku. Wówczas uczniowie szkoły z ulicy Sienkiewicza poznawali dziedzictwo kulturowe Anglii i Francji. Tym razem wybór padł na kolejne dwie europejskie potęgi - słoneczną ojczyznę Hiszpanów i słynący z porządku kraj Niemców.

Jak zwykle w środę, czyli paczkowski "dzień targowy", młodzi paczkowianie podzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniami z mieszkańcami "Polskiego Carcassonne". Tematyczne tablice, prezentacje i bogaty program artystyczny podsumowały ich kilkutygodniową pracę. Muzyka, tańce, makiety słynnych zabytków i smakołyki rodem z Półwyspu Iberyjskiego i znad Renu - uczestnicy projektu sporo się napracowali. Szereg przygotowanych w ramach projektu zajęć nie tylko integrował naszych gimnazjalistów i młodzież z "Więzi", ale poprawił też ich zasób informacji o życiu, tradycjach i obyczajach Hiszpanów i Niemców.

W samym sercu Paczkowa, tuż przed wejściem do ratusza, młodzież rozstawiła kilka stoisk, na których zaprezentowano charakterystyczne obyczaje, tradycje, historię i ciekawostki związane ze wspomnianymi państwami. Nie zabrakło też ręcznie robionych miniatur słynnych obiektów architektonicznych, np. Bramy Brandenburskiej, murów Avita czy barcelońskich domów Antoniego Gaudiego. Barwne stoiska i zaaranżowana na płycie rynku scena przyciągnęły wielu paczkowian, którzy nie tylko chętnie oglądali przygotowane przez gimnazjalistów prezentacje oraz bogaty program artystyczny.

Uczniowie i członkowie "Więzi" zaprezentowali w nim kilka niemieckich i hiszpańskich przebojów, oraz krótkie taneczno-teatralne show, w którym nie zabrakło m.in. słynnego hiszpańskiego flamenco. Najmłodsi widzowie mieli też okazję obejrzeć krótkie przedstawienie kukiełkowe o przygodach "Czerwonego Kapturka" z elementami języka niemieckiego i hiszpańskiego. Jak zwykle nie obyło się też bez małego poczęstunku - wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować tradycyjnych potraw, charakterystycznych dla kuchni obu wybranych krajów.

Kolorowa, pełna muzyki i tanecznych popisów impreza wypadła bardzo udanie. Dopisała też pogoda i publiczność, która nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Twórcy projektu jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Co przygotują w przyszłym roku? Pozostaje nam cierpliwie poczekać do maja 2013 roku - wtedy z pewnością poznamy odpowiedź na to pytanie. 

Otwórz