Do Paczkowa przez Berlin i Madryt

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Do Paczkowa przez Berlin i Madryt

Gimnazjum Publiczne im. Polskich Noblistów w Paczkowie jest w trakcie realizacji kolejnego ciekawego projektu edukacyjnego. W trwającym roku szkolnym uczniowie tej placówki pracują nad programem pod nazwą "Z Berlina do Madrytu", którego głównym celem jest propagowanie idei zjednoczonej Europy i poszerzenie wiedzy o dwóch krajach członkowskich - Niemcach i Hiszpanii.

Tegoroczne przedsięwzięcie jest swoistą kontynuacją projektu "Europa łączy ludzi", który gimnazjaliści realizowali w zeszłym roku. Przypomnijmy, że wówczas uczniowie szkoły z ulicy Sienkiewicza poznawali dziedzictwo kulturowe Anglii i Francji. Tym razem wybór padł na kolejne dwie europejskie potęgi - słoneczną ojczyznę Hiszpanów i słynący z porządku kraj Niemców.

Uczestnicy projektu szczegółowo zapoznają się z tradycjami, kulturą i historią obu krajów, uczą się słów w językach niemieckim i hiszpańskim, czytają o narodowych obyczajach, zgłębiają wiedzę o zabytkach, a także kulinariach obu narodów. Kolejny raz w projekcie aktywny udział biorą też członkowie działającego w naszym mieście Stowarzyszenia Kultury Osób Niepełnosprawnych "Więź".

W ramach zajęć uczniów podzielono na siedem grup, z których każda ma za zadanie rozpracować inny temat, m.in. "Niemcy i Hiszpania od kuchni", "Niemcy i Hiszpania w pigułce", "Zabytki Niemiec i Hiszpanii w miniaturze", "Bo do tańca trzeba dwojga…" czy "Śpiewać każdy może…". Szereg przygotowanych w ramach tego przedsięwzięcia zajęć edukacyjnych nie tylko integruje naszych gimnazjalistów i młodzież z "Więzi", ale również wydatnie poprawia ich zasób informacji o Niemcach i Hiszpanach. Młodzi paczkowianie, pod okiem swoich opiekunów, realizują przydzielone im zadania. W skrócie - nauka, zabawa i integracja w jednym.

Efekty kilkumiesięcznej pracy gimnazjalistów i członków "Więzi" zostaną zaprezentowane w środę 16 maja podczas uroczystego podsumowania projektu w samym centrum Paczkowa - przed gmachem Urzędu Miejskiego. Poprzez taniec, piosenki i przedstawienie teatralne gimnazjaliści zaprezentują nabytą wiedzę. Nie zabraknie też degustacji dań hiszpańskiej i niemieckiej kuchni. Warto dodać, że w razie niepogody impreza zostanie przeniesiona na czwartek 17 maja. Jeśli i tego dnia aura nie będzie sprzyjać, podsumowanie projektu odbędzie się w sali paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji.     

W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na paczkowski rynek w następną środę 16 maja - impreza startuje o godz. 10:00, a potrwa prawdopodobnie do godz. 12:00.

Otwórz