Paczków chce nowych połączeń PKS

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków chce nowych połączeń PKS

Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski zwrócił się do władz Powiatu Nyskiego o rozszerzenie na terenie gminy Paczków sieci komunikacji publicznej. Chodzi o zorganizowanie dodatkowych połączeń autobusowych nyskiego PKS-u, które pozwolą na lepsze skomunikowanie kilku podpaczkowskich wsi.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nysie jest od przeszło roku spółką należącą do Powiatu Nyskiego. Firma zajmuje się m.in. organizacją publicznej sieci komunikacji pasażerskiej. To właśnie nyski PKS obsługuje większość kursów autobusów na terenie naszego powiatu. Niestety, część połączeń była nierentowna, dlatego już jakiś czas temu zostały one zlikwidowane. Z rozkładów jazdy zniknęły m.in. kursy do wsi Kozielno, a te do Kamienicy i Gościc w dużym stopniu zostały ograniczone.

Niewielka liczba kursów jest dla mieszkańców tych miejscowości wyjątkowo uciążliwa, co niejednokrotnie podkreślali na spotkaniach z władzami Paczkowa ich sołtysi. Problem jest dość dokuczliwy, dlatego Burmistrz Bogdan Wyczałkowski postanowił zaproponować nyskiemu PKS-owi finansową partycypację kosztów wznowienia kilku połączeń autobusowych na terenie naszej gminy - dzięki temu Kozielno, Kamienica i Gościce mają szansę znów być skomunikowane środkami transportu publicznego.

W tej sprawie gospodarz "Polskiego Carcassonne" spotkał się w poniedziałek 12 marca z Wicestarostą Powiatu Nyskiego Czesławem Biłobranem oraz Prezesem PKS Stanisławem Arczyńskim. Panowie dyskutowali na temat możliwości wprowadzenia nowych tras na naszym terenie.  W ciągu najbliższych kilku dni prezes Arczyński przygotuje szczegółową kalkulację i przedstawi Gminie Paczków propozycję warunków współpracy. Po otrzymaniu tych danych, władze Paczkowa będą mogły obliczyć ilość i częstotliwość dofinansowywanych połączeń.

Intencję burmistrza będą musieli poprzeć członkowie Rady Miejskiej w Paczkowie. Jeśli przychylą się do tego pomysłu i przegłosują stosowną uchwałę, wkrótce na terenie gminy Paczków uruchomionych zostanie kilka dodatkowych połączeń autobusowych, które współfinansować będzie paczkowski samorząd.

Na zdjęciu (od lewej): Wicestarosta Nyski Czesław Biłobran, Prezes PKS Stanisław Arczyński oraz Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski

Otwórz