Siatkarki z Paczkowa na wojewódzkim podium!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Siatkarki z Paczkowa na wojewódzkim podium!

Od kilku lat w Paczkowie powoli odradzają się żeńskie tradycje siatkarskie. Są też już pierwsze sukcesy, bo w miniony weekend młode paczkowskie siatkarki, trenujące pod egidą KS "Sparta" Paczków, zdobyły brązowe medale mistrzostw województwa opolskiego w kategorii kadetek.

Żeńska siatkówka kwitła w Paczkowie szczególnie w latach 60-tych i 70-tych zeszłego stulecia. W 1962 roku zawodniczki ówczesnego MKS Paczków zdobyły mistrzostwo województwa opolskiego młodziczek. Kolejna drużyna siatkarek powstała w 1974 roku już pod szyldem "Ogniwa" Paczków. Paczkowianki zostały zgłoszone do rozgrywek ligowych i po dwóch rundach sezonu 1974/75 zajęły wysokie piąte miejsce w tabeli siatkarskiej A-klasy. Rok później zespół "Ogniwa" grał już w lidze okręgowej i powtórzył w niej wyczyn sprzed roku plasując się na piątej pozycji. Rozpad tej sekcji miał miejsce w 1979 roku. 

Reaktywacja siatkarskich drużyn dziewcząt nastąpiła w strukturach paczkowskiej Sparty w 2008 roku. Głównymi inspiratorami powstania sekcji byli rodzice, którzy w prośbach kierowanych do Rady Miejskiej w Paczkowie oraz Zarządu KS Sparta sugerowali zabezpieczenie środków finansowych oraz odtworzenie w klubie drużyn siatkówki kobiet i dziewcząt. W ciągu trzech lat pracy, startując od zera, powstał system szkoleniowy, obejmujący blisko 70 dziewcząt we wszystkich grupach wiekowych - od mini-siatkówki w klasach III szkoły podstawowej, do juniorek w klasach trzecich szkoły średniej. Pracą szkoleniową w sekcji zajmują się: Jarosław Soszek, Małgorzata Gaweł i Radosław Cygler.

W tym roku spory sukces na poziomie wojewódzkim odniosła grupa kadetek. Finałowy turniej mistrzostw Opolszczyzny w tej kategorii wiekowej odbył się w Nysie w dniach od 3 do 4 marca. W zawodach uczestniczyły cztery, wyłonione we wcześniejszych eliminacjach, najlepsze zespoły z województwa opolskiego - SMS Opole, NTSK Nysa, MMKS Kędzierzyn-Koźle oraz Sparta Paczków.
Siatkarki z naszego miasta sprawiły miłą niespodziankę, bo w silnej stawce ścisłego finału nie były faworytkami do podium. W meczu o III miejsce paczkowianki spotkały się z drużyną MMKS Kędzierzyn-Koźle i, choć w opiniach fachowców pewniakiem był raczej zespół rywalek, to podopieczne trenera Jarosława Soszka poradziły sobie znakomicie. Co prawda pierwszy set nie zapowiadał finalnego sukcesu, ale w kolejnych częściach spotkania górą były już "Spartanki" - konfrontacja zakończyła się wygraną Sparty 3:1 (16:25, 25:22, 25:17, 25:21). Dzięki temu nasze siatkarki uplasowały się w pierwszej "trójce" mistrzostw i tym samym wywalczyły awans do 1/8 Finału Mistrzostw Polski Kadetek. Turniej odbędzie się w Świdnicy w dniach od 23 do 25 marca 2012 r., a - obok Sparty Paczków - wezmą w nim udział zespoły z Zielonej Góry, Środy Wielkopolskiej i Świdnicy (Wicemistrz Polski 2011 r.).

Gratulujemy wysokiego III miejsca i trzymamy kciuki za paczkowskie siatkarki w meczach Mistrzostw Polski Kadetek. Powodzenia!

Siatkarska kadra kadetek KS Sparta Paczków: Katarzyna Hołowacz, Karolina Hołowacz, Marta Syc, Jagoda Gaweł, Kamila Jankowska, Anna Stachera, Sandra Poller. Trener: Jarosław Soszek.

fot. Krzysztof Centner

Otwórz