Ministerialne pieniądze na remont kamienicy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Ministerialne pieniądze na remont kamienicy

Paczkowska wspólnota mieszkaniowa Rynek 40 otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na gruntowny remont swojego zabytkowego budynku. Jeszcze w tym roku kamienica odzyska dawną świetność.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie oceniło wniosek, który w imieniu wspólnoty złożył Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Paczkowie. Resort zdecydował się wesprzeć planowany remont kwotą 60 tys. zł. To prawie połowa wymaganej kwoty, bo całkowita wartość zakładanej inwestycji sięga 130 tys. zł. Jednym z warunków wykorzystania dotacji jest konieczność wykonania zadania do końca 2012 roku.

Wspomniana kamienica pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku, ale została solidnie przebudowana w XIX wieku.Ten dwupiętrowy budynek od 1966 roku figuruje w opolskim rejestrze zabytków. Dziś obiekt obejmuje dwa lokale użytkowe (sklep i zakład zegarmistrzowski) oraz siedem mieszkań. Większościowy udział w tej wspólnocie posiadają lokatorzy - wynosi on 61%. Pozostałe 39% udziałów należy do Gminy Paczków.

Wsparty ministerialną dotacją remont obejmie całkowitą wymianę dachu wraz z przebudową kominów, a także kompletne odnowienie elewacji i klatki schodowej. Wkrótce rozpoczną się poszukiwania wykonawcy tej inwestycji. Renowacja kamienicy ruszy prawdopodobnie już w pierwszej połowie tego roku.

Otwórz