Ostateczny koniec starej stacji paliw

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Ostateczny koniec starej stacji paliw

W Paczkowie przy skrzyżowaniu ulic Zawadzkiego, Kopernika i Wojska Polskiego trwa rozbiórka zabudowań starej stacji benzynowej.

Obiekt, o którym mowa, służył mieszkańcom nieprzerwanie od czerwca 1962 roku, a istniejące do dziś zabudowania powstały w latach 80-tych. Do 1999 roku stacja paliw przy ulicy Kopernika funkcjonowała pod egidą Centrali Produktów Naftowych (w skrócie: CPN). Kierowcy mogli korzystać z pięciu dystrybutorów z benzyną i ropą naftową, kanału samochodowego oraz niewielkiego sklepu z akcesoriami samochodowymi, słodyczami, napojami i prasą. W ostatnich latach pracy w starej stacji działał też mini oddział Totalizatora Sportowego. 

Pod koniec kwietnia 2008 roku w Paczkowie została oddana do użytku nowa całodobowa stacja benzynowa sieci PKN ORLEN, która mieści się przy drodze krajowej nr 46, w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszego zjazdu do Paczkowa od strony Nysy. To jedyna całodobowa stacja benzynowa przy wspomnianej "krajówce" od Wójcic aż do Kłodzka, dlatego stacja nie narzeka na brak klientów.

Po otwarciu nowej stacji obie placówki działały równolegle jeszcze przez kilka tygodni, jednak ostatecznie koncern zdecydował o zamknięciu starej siedziby. Pylon i dystrybutory zostały zdemontowane, okna zamurowane, ale opuszczony budynek wraz z potężnym zadaszeniem i magazynami wciąż istniał, wydatnie dominując, a wręcz szpecąc krajobraz tego miejsca.
W listopadzie 2010 roku władze samorządowe Paczkowa zwróciły się do właściciela działki - Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN w Płocku - z prośbą o podjęcie konkretnych decyzji w sprawie istniejących, narażonych na dewastację zabudowań dawnej stacji paliw. Obiekt mieści się (wkrótce formę tego czasownika będzie można zamienić na czas przeszły) przy jednym z najważniejszych węzłów drogowych w Paczkowie, dlatego jak najestetyczniejszy wizerunek tej okolicy jest szczególnie ważny.

Dziś już wiadomo, że żywot dawnej stacji paliw przy ulicy Kopernika ostatecznie dobiega końca - od kilku dni trwają intensywne prace rozbiórkowe, które zlecił administrator obiektu - PKN ORLEN. Za kilka dni po starym "ce-pe-enie" nie będzie śladu, co z pewnością cieszy, bo niszczejące zabudowania w tym miejscu nie robiły dobrego wrażenia. Skrzyżowanie ulic Zawadzkiego, Kopernika i Wojska Polskiego jest pierwszym rozwidleniem dróg, jakie po wjeździe do Paczkowa napotykają kierowcy nadjeżdżający od strony Nysy, dlatego jest w pewnym sensie wizytówką naszego miasta. Wiele wskazuje na to, że teraz ten teren będzie się prezentował znacznie lepiej.

Otwórz