Porządki parkowej alejki przy cmentarzu

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Porządki parkowej alejki przy cmentarzu

Trwają prace porządkowe na terenie przycmentarnej alejki parkowej przy ulicy Zawadzkiego. Jest nadzieja, że już niedługo ten spacerowy trakt będzie prezentował się znacznie estetyczniej.

Mowa o mierzącej prawie 180 metrów alejce parkowej, ciągnącej się wzdłuż paczkowskiego cmentarza od zakrętu ulicy Zawadzkiego aż do bocznego wejścia na teren ogródków działkowych w okolicach ulicy Spokojnej. Do końca zeszłego roku ten 32-arowy teren - fachowo nazywany "gruntem zadrzewionym i zakrzewionym" - należał do opolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który administruje przebiegającą tuż obok alejki ulicą Zawadzkiego, czyli drogą wojewódzką nr 382. Dwa lata temu Gmina Paczków zdecydowała się ubiegać o przejęcie tego gruntu - udało się to w grudniu 2010 roku.

Od tamtej pory udało się już uzupełnić tamtejszy drzewostan o 150 grabów, które zostały nasadzone m.in. pod murem cmentarza. Jeszcze w tym roku paczkowski samorząd zrealizuje część inwestycji, które wydatnie poprawią estetykę tego miejsca. Na przysłowiowy "pierwszy ogień" poszła prawa część mocno już zdziczałego, a miejscami wręcz obumarłego, rosłego żywopłotu, który oddzielał park od ruchliwej ulicy Zawadzkiego. Tworzące go zaniedbane klony były już zbyt zniszczone i za wysokie, by próbować je formować, dlatego konieczne było ich usunięcie. Dzięki temu alejka zyskała nieco przestrzeni i jest już znacznie estetyczniejsza. Wydatnie poprawiła się w tym miejscu także widoczność - przerośnięte miejscami krzewy utrudniały zadanie przejeżdżającym ulicą Zawadzkiego kierowcom. Dodatkowo w ostatnich dniach usunięte zostały opadłe liście i gałęzie.  

 

Nowa koncepcja zagospodarowania tego terenu przewiduje nasadzenie w tym miejscu kilkudziesięciu krzewów ozdobnych. W planach są m.in. kaliny koralowe, azalie, jarząb pospolity, porzeczka krwista, lilak kwitnący i wiąz holenderski. Dobór gatunków nie będzie przypadkowy - zastosowanie tych właśnie roślin zagwarantuje, że przycmentarna alejka o niemal każdej porze roku będzie tętniła kolorami. Być może w miejscu usuniętych klonów zastosowany zostanie niskopienny żylistek, który stworzy niewysoką "zieloną burtę" oddzielającą ulicę od parku. Konieczne będzie też nawiezienie ziemi i wyrównanie terenu. Ten etap porządkowania przycmentarnej alejki zaplanowany jest na wiosnę 2012 roku. Prawdopodobnie również w przyszłym roku karczowania doczeka się druga część żywopłotu alejki - złożona głównie z zaniedbanych, zdziczałych głogów. 

Otwórz