Młodzi sportowcy z Polski i Czech na obozie w Paczkowie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Młodzi sportowcy z Polski i Czech na obozie w Paczkowie

W połowie listopada paczkowskie Gminne Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało w naszym mieście pięciodniowy obóz treningowy dla młodzieży uczestniczącej w projekcie współpracy transgranicznej "Polsko-czeskie treningi siatkówki i piłki nożnej".

Był to już drugi obóz z tego projektu - pierwszy zorganizowano w lutym tego roku w czeskich Zlatych Horach. Tym razem w Paczkowie, korzystając z kilku wolnych dni, wspólnie trenowało i wypoczywało 24 chłopców i 25 dziewcząt z opiekunami. W przedsięwzięciu udział wzięło w sumie 24 gości z Czech, którzy zamieszkali w paczkowskich hotelach. Sportowcy z Paczkowa i okolic uczestniczyli w tym treningowym przedsięwzięciu w formie dochodzącej.

Dzięki środkom finansowym z budżetu Gminy Paczków oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego młodzież z Polski i Czech mogła trenować na paczkowskich obiektach sportowych, podnosząc swój piłkarski i siatkarski poziom sportowy. Grupa piłkarzy, w skład której wchodzili młodzi zawodnicy z Paczkowa i okolic oraz czeskiej Vidnavy, trenowała na terenie kompleksu "Orlik" przy ulicy Sienkiewicza oraz w hali sportowej GCSiR pod okiem dwóch trenerów - Marcina Krótkiewicza oraz Petra Skrabala. Oprócz intensywnych treningów, piłkarze polsko-czeskiej grupy zaliczyli również turniej sparingowy z drużyną trampkarzy KS Polonia Nysa.

Równolegle swoje zajęcia treningowe odbywała grupa siatkarska, która zrzeszyła dziewczęta z naszej gminy oraz uczennice czeskiej ZŚ Zlate Hory. Siatkarki szlifowały swoją formę pod opieką trenerki Małgorzaty Gaweł oraz czeskich szkoleniowców Tomasa Novotnego i Jiriego Babaka. Zawodniczki trenowały w hali GCSiR oraz w sali gimnastycznej ZS w Paczkowe. Dodatkowo dziewczęta sprawdziły swój poziom w zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości Międzynarodowym Turnieju Siatkarskim Młodziczek.

W ciągu pięciu dni, oprócz strony sportowej, organizatorzy zapewnili młodym sportowcom wiele atrakcji zarówno rozrywkowych, jak i turystycznych. W programie obozu znalazły się między innymi: udział w rozegranym w Brzegu meczu piłkarskiej reprezentacji Polski U-20 z kadrą Niemiec U-20, wyjazd do nyskiej pływalni, rywalizacja na kręgielni w czeskim Javorniku, zwiedzanie Kopalni Złota i zabawa w  Parku Linowym "Skalisko" w Złotym Stoku.
W Paczkowie uczestnicy polsko-czeskiego obozu zwiedzili Muzeum Gazownictwa, uczestniczyli w zajęciach na siłowni, bawili się na dyskotece oraz kibicowali drużynie UKS "Lider" Paczków w meczu siatkarskim III Ligi Opolskiej.
Podobnie jak podczas pierwszego obozu, młodzież z Polski i Czech wspólnie trenowała, zwiedzała, bawiła się i spożywała posiłki, lepiej się przy tym poznając i wzajemnie integrując. Młodzież pogłębiła dotychczasowe znajomości i nawiązywała też sporo nowych kontaktów, bo w obydwu grupach nastąpiły spore zmiany kadrowe.

Do tej pory, w ramach wspartego środkami unijnymi projektu "Polsko-czeskie treningi siatkówki i piłki nożnej", Gminne Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało 25 wspólnych treningów każdej z grup oraz po trzy turnieje piłkarskie i siatkarskie. Do końca realizacji programu pozostało jeszcze przeprowadzenie 14 treningów (po 7 dla każdej z grup) oraz organizacja dwóch turniejów - piłki nożnej oraz siatkówki. Ten pierwszy zaplanowany jest już na 10 grudnia w hali GCSiR w Paczkowie, a zawody dziewcząt zostaną zorganizowane na zakończenie projektu w lutym 2012 r. w Czechach. 

Otwórz