Powstaje pierwsza turbina wiatrowa w gminie Paczków!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Powstaje pierwsza turbina wiatrowa w gminie Paczków!

Na ostatnią prostą wychodzą już prace przy budowie pierwszej na terenie gminy Paczków turbiny wiatrowej. Elektrownia powstaje na terenach rolnych między wsią Unikowice a Gościce, w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku przejścia granicznego z Czechami. 

Instalowana turbina jest pierwszą z trzech planowanych elektrowni wiatrowych w Unikowicach. Inwestycję realizuje Spółka Komandytowa PLOCH & KOIK z siedzibą w Staniszczach Wielkich, specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań związanych z energią odnawialną. Prąd uzyskiwany z wiatru jest uznawany za ekologicznie czysty - pomijając nakłady związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.

Firma pozytywnie przebyła procedurę ustalenia lokalizacji dla trzech elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6,5 megawatów - dwie z nich generować będą moc 2,5 MW, a jedna 1,5 MW. Łączny koszt budowy elektrowni w Unikowicach szacuje się na ok. 42 mln zł, a inwestor otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny praz Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).

Przygotowywane od kilku tygodni fundamenty pod tę potężną instalację zostały już ukończone. Teraz realizację pierwszej turbiny (moc 1,5 MW) wieńczy montaż masztu i samego systemu prądotwórczego. Na placu budowy przy drodze wojewódzkiej nr 382 pojawiły się już ogromne podnośniki, dźwigi i samochody ciężarowe z elementami pierwszego "wiatraka". Na mierzącym ok. 70 metrów rurowym maszcie zamontowana zostanie gondola z przekładniowym generatorem energii, który będzie napędzany 3-łopatowym śmigłem.

Pierwszą taką ekologiczną elektrownią na Opolszczyźnie jest widoczna z Paczkowa farma wiatrowa w Lipnikach (gmina Kamiennik), która ruszyła w lecie tego roku. W jej skład wchodzi 15 turbin o mocy 2 MW każda -  te modele "wiatraków" osiągają swoją nominalną moc przy prędkości wiatru na poziomie 12,5 m/s. Elektrownia w Lipnikach jest połączona z siecią energetyczną Ziębice-Orlęta należącą do firmy EnergiaPro.

Gmina Paczków ma szansę stać się drugą lokalizacją w województwie opolskim, gdzie uruchomiona zostanie elektrownia wiatrowa. Nasz region cieszy się dużym zainteresowaniem deweloperów farm wiatrowych, a kilka projektów czeka na skompletowanie niezbędnych pozwoleń. Formalności związane z budową elektrowni w Unikowicach ruszyły cztery lata temu, a pierwsza turbina zostanie uruchomiona prawdopodobnie jeszcze przed końcem 2011 roku. Warto dodać, że na terenie Gminy Paczków uzgodnionych jest łącznie 14 lokalizacji pod budowę turbin wiatrowych (większość z nich w pobliżu granicy z Gminą Złoty Stok).

Otwórz