Za kilka dni Narodowe Święto Niepodległości

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Za kilka dni Narodowe Święto Niepodległości

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, czyli najważniejsze polskie święto narodowe. W tym roku obchodzić będziemy 93. rocznicę odzyskania wolności. W Paczkowie trwają właśnie przygotowania do jego obchodów.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego pertraktacje z Centralną Radą Żołnierską sprawiły, że wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z terenów Królestwa Polski.

Na pamiątkę tych wydarzeń dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym. Dokonano tego dopiero w 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Polacy nie cieszyli się długo z nowo ustanowionego Dnia Niepodległości, bo w latach 1939-45 podczas II wojny światowej, oficjalne świętowanie było zabronione. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono 21 lutego 1989 roku ustawą Sejmu IX kadencji w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Od tamtej pory co roku Święto jest uroczyście obchodzone w całej Polsce. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uczcijmy wspólnie 93. rocznicę odzyskania wolności Naszego Kraju.

W Paczkowie uroczyste obchody Dnia Niepodległości rozpoczną się w piątek 11 listopada o godz. 10.00 uroczystą mszą święta w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty. Tradycyjnie po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty i mieszkańcy gminy, przy akompaniamencie orkiestry dętej, przejdą ulicami miasta pod Pomnik AK (ul. Kołłątaja). Tam odegrany zostanie Hymn Narodowy, a uczestnicy pochodu złożą kwiaty. W uroczystości wezmą udział m.in. członkowie Związku Kombatantów RP oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także poczty sztandarowe paczkowskich szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Następnie ok. godz. 11:30 w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27) odbędzie się uroczysta Akademia Niepodległościowa - program artystyczny zaprezentują uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie. Będzie to kolejna odsłona nowej formuły niepodległościowych uroczystości, jakie od zeszłego roku organizują władze OKiR. W tym roku dzieci z "Trójki" przygotowały montaż słowno-muzyczny pt. "Światło wolności". Akademię uświetnią też występy zespołów wokalnych "Voices" i "Echo" z paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz zespołu "Złoty Potok" ze Złotego Stoku.

Otwórz