KGW Kamienica ma już 65 lat!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności KGW Kamienica ma już 65 lat!

Pod koniec października Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy uroczyście świętowało jubileusz 65-lecia założenia.

Kamienickie KGW powstało w 1946 roku i jest najstarszą tego typu organizacją w powiecie nyskim. Przez wszystkie lata swojej działalności kobiety zrzeszone w Kole Gospodyń wykazują sporą aktywność, która nie tylko służy rozwojowi i promocji Gminy Paczków, ale przede wszystkim kształtowaniu tożsamości kulturowej jej mieszkańców. Dziś w KGW Kamienica działa 15 pań, a lideruje im Wiesława Nowakowska, która funkcję przewodniczącej pełni od 2002 roku. Organizacja ma na swoim koncie sporo sukcesów, nagród i wyróżnień - ostatnim zdobytym laurem jest zwycięstwo w konkursie kulinarnym na "Przysmak Książęcy", czyli potrawę, która będzie reprezentacyjnym daniem nyskiej LGD, promującym kucharskie tradycje z naszego terenu - o tym wydarzeniu pisaliśmy już na łamach naszej oficjalnej strony internetowej.

Jak przystało na tak okazałą rocznicę, gospodynie z Kamienicy przygotowały bardzo udane obchody, które rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym Kościele pw. Św. Jerzego. Oficjalna część obchodów odbyła się w sali Wiejskiego Domu Kultury, który jest swego rodzaju "matecznikiem" kamienickiego KGW. Imprezę uświetniły artystyczne występy dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy, które nie tylko pięknie śpiewały i tańczyły, ale zaprezentowały też krótki program kabaretowy. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć pysznego jadła, z którego Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy słynie w całym regionie.

Jubileusz zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, m.in. Wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Teresa Karol, Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Danuta Bajak, Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie Zdzisław Michael oraz Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski i jego zastępca Grzegorz Jasiok. Wśród uczestników imprezy nie zabrakło też byłych członkiń i przewodniczących, które przed laty stały na czele KGW Kamienica - mowa m.in. o Władysławie Wielek i Teresie Zarzeka. Wszystkie związane z Kołem panie otrzymały specjalne dyplomy uznania. 

Z okazji zacnej rocznicy istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy składamy członkiniom tej organizacji serdeczne gratulacje oraz wyrazy szczerego uznania dla ich zaangażowania w upowszechnianie bogatej kultury i tradycji polskiej wsi.

Otwórz