Jutro rusza PACZKOWSKI FESTIWAL FILMOWY - zapraszamy!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Jutro rusza PACZKOWSKI FESTIWAL FILMOWY - zapraszamy!

Już w sobotę 22 października w paczkowskim Kinie "Kopernik" rusza kolejny Paczkowski Festiwal Filmowy "Panorama Świata". Po raz trzeci formuła imprezy obejmie nie tylko czeską kinematografię, ale również polską, europejską i światową.

To ósma edycja paczkowskiego Festiwalu, który na stałe wpisał się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszy się sporą popularnością. Przez pierwsze pięć lat impreza promowana była jako "Spotkanie z kinem czeskim" - prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W 2009 roku forma PFF po raz pierwszy uległa znaczącej zmianie -  oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność mogła obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. W tym roku będzie podobnie - w Kinie "Kopernik" będzie można obejrzeć produkcje rodem z Polski, Czech, Danii, Francji, USA, Hiszpanii czy Niemiec.

W sumie podczas trwającego cztery dni VIII Paczkowskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych jedenaście filmów. Festiwal otworzy wernisaż wystawy fotograficznej czeskiego fotografika Jiriego Veverki, który zaprezentuje ekspozycję pod tytułem "Haiti 2010" - początek w sobotę 22 października o godz. 16:00 w holu Kina "Kopernik".

Pół godziny później rozpocznie się niezwykłe widowisko filmowo-muzyczne. Na ekranie paczkowskiego kina wyświetlony zostanie niemiecki horror z 1920 roku pod tytułem "Gabinet doktora Caligari". Oprawą dźwiękową tego czarno-białego, niemego filmu z pierwszej połowy XX wieku zajmie się znany w Paczkowie zespół jazzowy "Freeway Quintet", w szeregach którego prym wiedzie rodowity paczkowianin - Piotr Szwec. Ten utalentowany saksofonista jest studentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w Zakładzie Jazzu. Kilka lat temu, wspólnie z czterema innymi przedstawicielami młodego wrocławskiego środowiska muzycznego, założył zespół "Freeway Quintet", z którym uczestniczył w wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. Z grupą tą zdobył m.in. Grand Prix na I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kołobrzegu oraz Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla Najzdolniejszego Twórcy Jazzowego na Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu. Kapela koncertowała już w Paczkowie w 2010 roku podczas "Europejskich Dni Dziedzictwa". Teraz "Freeway Quintet" wraca do "Polskiego Carcassonne", by uświetnić ósmą edycję PFF bardzo ciekawym projektem. Znając muzyczną klasę tej grupy, warto pojawić się na przygotowanym przez nich show.
Festiwalową sobotę zakończy projekcja czeskiego filmu dokumentalnego "Miejski serwis randkowy", która zaplanowana jest na godz. 18:00.

Niedziela 23 października przyniesie ze sobą trzy filmy i kolejne ciekawe wydarzenie. O godz. 11:00 gratka dla najmłodszych kinomanów, czyli animowany film przygodowy pt. "Ryś i spółka".
Po południu - o godz. 16:00 - organizatorzy PFF zapraszają na spotkanie z Bożeną Stachurą - aktorką teatralną i filmową, rodowitą paczkowianką, odtwórczynią roli sędzi Bożeny w filmie Wiesława Saniewskiego "Bezmiar sprawiedliwości", którego projekcja zaplanowana jest tuż po wspomnianym spotkaniu. Urodzona w Paczkowie artystka, która aktorskie szlify zebrała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a po studiach trafiła do Teatru Narodowego w Warszawie, nie tylko opowie o swojej aktorskiej pasji i kulisach zawodu aktora, ale będzie także odpowiadać na pytania publiczności. Dużą popularność przyniosła aktorce rola w emitowanym na antenie TVP2 serialu "M jak miłość", w którym od 2006 roku kreuje kontrowersyjną postać eleganckiej Grażyny Raczyńskiej, dlatego z pewnością nie zabraknie też rozmowy na temat tej produkcji.
Po filmie "Bezmiar sprawiedliwości", na uczestników Festiwalu czeka kolejne dzieło sztuki filmowej - tym razem o godz. 19:00 zaprezentowany zostanie kryminał Jacka Bromskiego pt. "Uwikłanie".

Trzeci dzień festiwalu - poniedziałek 24 października - rozpoczną dwa seanse najnowszej produkcji dla dzieci "Auta 2", czyli kontynuacji kultowego już filmu animowanego o przygodach Zygzaka McQueena i jego kolegów. Mali wielbiciele kinematografii będą mieli okazję obejrzeć tę bajkę w dwóch terminach - o godz. 9:00 i 11:00.
O godz. 16:00 na ekranie paczkowskiego Kina "Kopernik" wyświetlona zostanie duńska komedia romantyczna pt. "Pierwszy raz", a o godz. 18:00 organizatorzy przewidzieli bałkańsko-niemiecką koprodukcję muzyczną pt. "Gucza! Pojedynek na trąbki".

Ostatni dzień tegorocznego PFF, czyli wtorek 25 października, przyniesie ze sobą  o godz. 9:00 powtórkę animacji "Auta 2", dzięki czemu dzieciaki, które nie zdołają odwiedzić paczkowskiego kina w poniedziałek, staną przed kolejną szansą obejrzenia tego sympatycznego filmu. Dwie godziny później zaprezentowana zostanie propozycja dla młodzieży - film taneczny "Beat the world - taniec to moc!".
Trzecim filmem czwartego dnia imprezy będzie bajka dla widzów nieco starszych, czyli animowany romans muzyczny pt. "Chico i Rita" produkcji brytyjsko-hiszpańskiej - początek seansu o godz. 16:00. Festiwal zamknie o godz. 18:00 znakomity dramat biograficzny "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", opowiadający historię życia tej legendarnej francuskiej pieśniarki.

Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji tradycyjnie będzie Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Na wszystkie seanse paczkowskiego Festiwalu wstęp jest wolny. Darmowe wejściówki są do odebrania w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Organizatorzy imprezy - Urząd Miejski i OKiR Paczków - serdecznie zapraszają do udziału!
Szczegółowy program VIII Paczkowskiego Festiwalu Filmowego można ściągnąć w wersji PDF tutaj.

fot. www.freewayquintet.pl / www.jedrak.com

Otwórz