Wybory Parlamentarne 2011 - jak głosował Paczków?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wybory Parlamentarne 2011 - jak głosował Paczków?

W niedzielę 9 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Swoich faworytów do parlamentu wybierali również mieszkańcy Gminy Paczków.

Co prawda na oficjalne wyniki wyborów przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała ich ogłoszenie we wtorek 11 października, jednak na podstawie opublikowanych wyników z przeszło 99% lokali wyborczych można śmiało stwierdzić, że tegoroczne wybory do Sejmu okazały się szczęśliwe dla Platformy Obywatelskiej. Ugrupowanie Donalda Tuska wyraźnie zdystansowało politycznych rywali, zdobywając 39,19% poparcia. To historyczny wynik, bo Platforma Obywatelska jest pierwszą partią po roku 1989, która wygrała po raz drugi z rzędu wybory parlamentarne.
W Sejmie znalazły się jeszcze cztery partie: Prawo i Sprawiedliwość (29,88%), Ruch Palikota (10%), Polskie Stronnictwo Ludowe (8,36%) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (8,25%). Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe cztery lata koalicja PO-PSL będzie kontynuowała swoje rządy w Polsce.

Frekwencja wyborcza w całym kraju wyniosła 48,87% - liczba uprawnionych do głosowania sięgnęła sumy 30 512 850, a ze swojego prawa wyborczego skorzystało 14 900 380 wyborców. To wyraźnie mniej niż przed czterema laty - w Wyborach Parlamentarnych 2007 odnotowano frekwencję wyborczą na poziomie 53,86%.

W województwie opolskim triumf Platformy Obywatelskiej jest bardzo wyraźny - zaufało jej 44% głosujących. Drugie miejsce zajęło mocno zdystansowane Prawo i Sprawiedliwość (20,56%), a wyborcze podium Opolszczyzny zamknął Ruch Palikota (9,67%). Na dalszych pozycjach uplasowała się Mniejszość Niemiecka (8,76%), Sojusz Lewicy Demokratycznej (7,73%) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5,89%). W okręgu opolskim do zdobycia było 12 mandatów, z których aż sześć przypadło w udziale PO (Leszek Korzeniowski, Janina Okrągły, Tadeusz Jarmuziewicz, Andrzej Buła, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller), trzy PiS (Jerzy Żyżyński, Sławomir Kłosowski, Patryk Jaki) oraz po jednym SLD (Tomasz Garbowski), Ruchowi Palikota (Adam Kępiński) oraz KWW Mniejszość Niemiecka (Ryszard Galla). Wyborcza aktywność w naszym województwie była... najniższa w kraju - w okręgu opolskim głos oddało 338 876 mieszkańców (na 825 136 uprawnionych), co oznacza, że frekwencja wyniosła 40.95 %.

Jak głosował Paczków? Na 10 833 uprawnionych do głosowania mieszkańców naszej gminy swoje karty wyborcze odebrało 4187 osób - frekwencja wyborcza wyniosła zatem 38,54%. Paczkowscy wyborcy podzielili się wyjątkowo równomiernie. Co prawda wybory wygrała Platforma Obywatelska, ale jej przewaga nie była już tak wyraźna jak w całym województwie czy kraju - partię Donalda Tuska poparło 30,39% mieszkańców (1185 głosów ważnych). Za PO uplasowało się PiS, któremu zaufało 26,57% głosujących (1036 głosów ważnych) . "Próg wyborczy" w naszej gminie przekroczyły też: PSL (18,72% = 730 głosów ważnych), SLD (11,21% = 437 głosów ważnych) oraz Ruch Palikota (10,39% = 405 głosów ważnych). Pozostałe ugrupowania cieszyły się wśród paczkowian marginalną popularnością - Polska Jest Najważniejsza otrzymała 60 głosów (1,54% poparcia), na KW Polska Partia Pracy zagłosowało 21 osób (0,54% poparcia), Prawica zakończyła wybory w Paczkowie z 15 głosami na koncie (0,38% poparcia), a KWW Mniejszość Niemiecka uzyskała 10 głosów (0,26% poparcia).

W wyborach do Senatu w naszym okręgu wyborczym nr 51 (powiat brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki) wystartowało 6 kandydatów, ale tylko jeden z nich - z największą ilością głosów - mógł stać się reprezentantem wspomnianych pięciu powiatów w Senacie RP. Mandat uzyskał Ryszard Knosala - kandydat Platformy Obywatelskiej zdobył w sumie 44 124 głosy. Zgłoszonego przez PiS Janusza Sanockiego poparło 28 645 wyborców, a na Norberta Krajczego z PSL zagłosowało 25 520 osób. W naszym okręgu do Senatu kandydowali też: Kazimierz Łukawiecki (SLD) - 14 233 głosy, Tadeusz Konarski (Unia Prezydentów Obywatele do Senatu) - 11 381 głosów i Irena Płonka (Polska Partia Pracy Sierpień 80) - 4828 głosów.

W Paczkowie wyniki wyborów do Senatu wypadły nieco inaczej: najwięcej głosów otrzymał Ryszard Knosala z PO (1251 głosów), ale na drugim miejscu uplasował się Norbert Krajczy z PSL (1187 głosów). Trzecie miejsce zajął Janusz Sanocki z PiS (933 głosów), czwarte Kazimierz Łukawiecki z SLD (305 głosów). Pozostali kandydaci otrzymali znaczniej mniej głosów - Tadeusz Konarski 198, a Irena Płonka 176.

Warto dodać, że w tegorocznych Wyborach Parlamentarnych starowali też paczkowianie. Z ramienia PSL o poselski mandat ubiegała się Teresa Karol, a na liście SLD nie zabrakło nazwiska Bogdana Wyczałkowskiego, aktualnego Burmistrza Gminy Paczków. Obie próby zakończyły się fiaskiem - w całym województwie na Teresę Karol zagłosowało 1431 osób, a na Bogdana Wyczałkowskiego 406 osób. Paczków nie doczekał się zatem swojego reprezentanta w polskim parlamencie.

Wszystkie informacje na temat Wyborów Parlamentarnych 2011 w Gminie Paczków i całym kraju znaleźć można w wizualizacji na oficjalnej stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. 

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI GŁOSOWANIA DO SEJMU RP 2011 - GMINA PACZKÓW

Otwórz