Trwa rewitalizacja - montaż oświetlenia i remont murów

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Trwa rewitalizacja - montaż oświetlenia i remont murów

W zabytkowym centrum Paczkowa pełną parą ruszyły prace przy pierwszych inwestycjach rewitalizacyjnych - montażu nowego oświetlenia parkowego i iluminacji architektonicznych zabytków Paczkowa oraz renowacji wież i muru obronnego w okolicach Bramy Nyskiej wraz z adaptacją tego fragmentu murów na ścieżkę widokową.

Instalacja oświetlenia średniowiecznych fortyfikacji oraz nowych lamp parkowych na plantach jest na bardzo zaawansowanym etapie. Roboty ziemne zostały już zakończone - pod ziemią znalazło się niezbędne okablowanie, do którego wkrótce podpięte zostaną odpowiednie oprawy oświetleniowe - ich zadaniem będzie podświetlenie od zewnątrz i częściowo od wewnątrz murów obronnych na całej długości. Tę fazę inwestycji wykonawca rozpocznie po konsultacji z działającym na zlecenie Gminy Paczków inspektorem nadzoru inwestorskiego, który ustali właściwy sposób doziemnego montażu wspomnianych iluminacji.
Sfinalizowano także montaż przewodów, szafek rozdzielczo-pomiarowych oraz kilku słupów, na których pojawią się projektory oświetlające wieże bramne. W parku obok Wieży Kłodzkiej (ul Narutowicza) pojawiły się też cztery nowe słupy lampowe (zdjęcie nr 2) - to nowość, bo do tej pory ta część paczkowskich plant nie był oświetlona. W sumie, w ramach całej inwestycji, zamontowanych zostanie dokładnie 28 sztuk tych słupów, które pojawią się na całej długości parkowego pierścienia wokół murów. Montowane słupy to stabilne konstrukcje stalowe o wysokości 4 metrów, na których wkrótce zainstalowane będą stylizowane oprawy oświetleniowe Belgica renomowanej firmy Schroeder - identyczne, jak te zainstalowane w rynku. Warto dodać, że każdy słup ozdobiony będzie herbem naszego miasta (zdjęcie nr 3). Wszystkie oprawy wyposażono w wysokoprężne źródła o mocy 70W i zimnej barwie światła. Więcej na temat tej inwestycji poczytać można tutaj.

Tymczasem w parku pomiędzy ulicą Wojska Polskiego a ulicą Kościelną rozłożono przy murach obronnych rusztowania (zdjęcie nr 1). To znak, że rozpoczęły się już pierwsze prace konserwatorskie tej części miejskich obwarowań Paczkowa, na której zaplanowano budowę drewnianej galerii spacerowej. Wykonawca rozpoczął już rozfugowywanie istniejących spoin kamieni łamanych, z których zbudowane są nasze mury. Istniejące spoiny zostaną usunięte i zastąpione nową masą. Mur zostanie gruntownie oczyszczony przy pomocy specjalistycznych metod konserwatorskich, a następnie "umyty" parą pod wysokim ciśnieniem. Konserwacja obejmie również odnowienie lica ceglanego baszt łupinowych - wieńczące wieże cegły odzyskają blask. Wspomniane prace przywrócą murom w tej części pierścienia dawną świetność, a na jej koronie pozwolą skonstruować znakomicie zapowiadający się produkt turystyczny - wspomnianą ścieżkę spacerową, dzięki której każdy odwiedzający Paczków turysta będzie mógł poczuć się jak prawdziwy rycerz, strzegący na murach swojego średniowiecznego grodu. O szczegółach tego przedsięwzięcia dokładniej pisaliśmy tutaj.

Montaż oświetlenia przewidziany jest do końca października 2011 roku. W tym roku zaplanowane jest także zakończenie prac konserwatorskich przy murach w okolicy Bramy Nyskiej - prace budowlano-konstrukcyjne ścieżki spacerowej ruszą wiosną 2012 roku. 

Przypomnijmy, że inwestycje rewitalizacyjne są możliwe dzięki przyznanemu dofinansowaniu ze źródeł Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej 6 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013. Ostatecznie władze "Polskiego Carcassonne" uzyskały dotację na trzy duże zadania o łącznej wartości ok. 2,27 mln zł, z czego przyznane dofinansowanie stanowić będzie maksymalnie 85% wartości kosztów kwalifikowalnych, czyli ok. 1,93 mln zł. Jak łatwo policzyć, budżet Gminy Paczków uszczupli jedynie kwota ok. 340 tys. zł.

Otwórz