Udane Dożynki Gminne w Kozielnie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Udane Dożynki Gminne w Kozielnie

Miniona sobota minęła w Kozielnie nad Zalewem Paczkowskim pod znakiem rolniczych tradycji, pięknych wieńców, dobrej zabawy i pysznego jadła. Sołectwo zorganizowało bardzo udane wspólne "Święto Plonów" Gminy Paczków - Dożynki Gminne 2011.

Kozielno, które podjęło się organizacji tej imprezy, zdecydowanie stanęło na wysokości zadania i zafundowało mieszkańcom paczkowskich okolic niezwykle udane obchody "Święta Plonów". Wieś, którą "zarządza" sołtys Janina Pomietło, przywitała dożynkowych gości pięknie przyozdobionymi gospodarstwami, wszechobecnymi słomianymi kukłami i maszynami rolniczymi oraz bogatym w atrakcje programem obchodów. Dopisała też pogoda, choć pod wieczór uczestników imprezy postraszyła burza. Deszcz jednak nikogo nie zniechęcił i zabawa trwała niemal do białego rana.

Główne obchody dożynkowe zainaugurowała uroczysta msza święta w kaplicy. Następnie tradycyjny barwny korowód, w którym przedstawiciele poszczególnych podpaczkowskich sołectw pokazały szerokiej publiczności efekty swojej kilkutygodniowej pracy - potężne wieńce dożynkowe. Pochód skierował swoje kroki na plac rekreacyjny przy Zalewie Paczkowskim, gdzie Burmistrz Gminy Paczków dokonał otwarcia obchodów dożynkowych. Starostowie imprezy, Agata Zając i Grzegorz Pomietło, w obecności m.in. Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Opolskiego Teresy Karol i Starosty Nyskiego Adama Fujarczuka, wręczyli Bogdanowi Wyczałkowskiemu chleb z tegorocznych plonów.

W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Paczków. Największe wrażenie na członkach komisji zrobił wieniec przygotowany przez mieszkańców Ściborza. Warto dodać, że to sołectwo triumfowało również w zeszłym roku (ex aequo z Kamienicą), kiedy Dożynki Gminne odbywały się w Starym Paczkowie. Wszystko wskazuje na to, że Ścibórz wyrasta powoli na prawdziwego "mistrza wieńców". Pozostałe wsie otrzymały równorzędne wyróżnienia.

Na imprezie nie zabrakło też stoisk promocyjnych krwiodawczego Stowarzyszenia KREWmaNIACY oraz Lokalnej Grupy Działania "Nyskie Księstwo Jezior i Gór", która doradzała i udzielała zainteresowanym szczegółowych informacji na temat ogłoszonych naborów wniosków o dotacje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.  

W ramach dożynkowych obchodów organizatorzy przygotowali też konkurs na najpiękniej przyozdobioną dożynkową zagrodę. Nagrody otrzymały trzy domostwa z Kozielna - gospodarstwa Pawła Borówki, Ireny Majchrzak oraz Dawida Bolechowskiego.
Nie zabrakło też rywalizacji sportowych podpaczkowskich sołectw. Walka była zacięta, ale ostateczne zwycięstwo odniosła Rada Sołecka Gościce z sołtysem Władysławem Krótkiewiczem na czele. Drugie miejsce zajęli gospodarze z Kozielna, a podium uzupełniła wieś Stary Paczków.

Na dożynkowej scenie też nie brakowało atrakcji - wystąpiły na niej zespoły ludowe "Dziewiętliczanki" oraz "Lubnowianki", a także artystyczne sekcje z świetlic wiejskich w Trzeboszowicach, Unikowicach, Kamienicy i Kozielnie. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy imprezy mogli także korzystać z bogato zaopatrzonego bufetu, a wieczorem przyszła pora na zabawę taneczną przy akompaniamencie zespołu "August". Niestety, lejący się do południa żar z nieba zamienił się w chłodny i burzowy wieczór. Nad Kozielno nadciągnęły ciemne chmury, z których lunął siarczysty deszcz. Burza nie przestraszyła jednak rozbawionych uczestników "Święta Plonów", którzy znakomicie bawili się do bladego świtu.

Sołectwo Kozielno zdecydowanie stanęło na wysokości zadania i przygotowało całkiem udaną imprezę. Nie zabrakło dożynkowych tradycji, wielu muzycznych i sportowych atrakcji, pięknych krajobrazów oraz pysznej strawy, czyli wszystkiego co jest potrzebne do znakomitego uczczenia najważniejszego dla lokalnych rolników dnia w roku. 

zdj. Oldrich Vosahlo, UM Paczków

Otwórz