Końcowe odliczanie przed FESTYNEM POGRANICZA - zaczynamy już w piątek!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Końcowe odliczanie przed FESTYNEM POGRANICZA - zaczynamy już w piątek!

Przypominamy, że już w piątek 2 września w Paczkowie rozpocznie się trzydniowe święto miasta, czyli "Festyn Pogranicza - Paczków 2011" - druga odsłona nowej formuły imprezy, która w zeszłym roku po raz pierwszy zastąpiła wysłużone "Dni Paczkowa". Trwają ostatnie organizacyjne i techniczne przygotowania do rozpoczęcia kolejnej edycji święta naszego miasta, na które kolejny raz serdecznie zapraszamy! 

Podobnie jak w zeszłym roku "Festyn Pogranicza - Paczków 2011" odbędzie się we wrześniu i kolejny raz będzie nawiązywać do średniowiecznego klimatu Paczkowa. W naszym mieście znów pojawią się rycerze i rzemieślnicy rodem z przeszłości. Zabytkowy paczkowski gród nawiedzi też... prawdziwy kat, który powróci do swojej dawnej siedziby - Domu Kata. Właśnie w okolicach tego legendarnego budynku zorganizowana będzie cała impreza - tegoroczny "Festyn Pogranicza" odbędzie się na placu pomiędzy Domem Kata a siedzibą Ośrodka Kultury i Rekreacji. Atrakcji nie zabraknie też na parkingu OKiR oraz na boisku Szkoły Podstawowej nr 3.

O imprezie jest już głośno w całej Opolszczyźnie - reklamy prasowe i promocyjne artykuły ukazały się lub wkrótce ukażą nie tylko w lokalnych gazetach (np. Express Nyski czy Nowa Trybuna Opolska), ale także na popularnych portalach internetowych (np. www.nto.pl). O tegorocznym "Festynie Pogranicza" głośno jest też na antenie Radia Opole. Jest zatem nadzieja, że do Paczkowa zjedzie pokaźna liczba gości z całego województwa.

Święto Paczkowa rusza w piątek 2 września ok. godziny 16:00. Rozpocznie je widowisko plenerowe "Igraszki z katem" w wykonaniu Katostwa Nyskiego, czyli znanego w okolicy oprawcy Kata Jurko i jego świty. "Krwawy Jurgen", jak często nazywany jest Jurko, wróci na "swoje włoście" i przejmie we władanie Dom Kata, czyli historyczną siedzibę paczkowskiego oprawcy. Uczestnicy widowiska nie tylko będą mieli okazję obejrzeć groźne rekonstrukcje maszyn tortur, zapoznać się z faktami z życia kata i zwiedzić wnętrze jego domu, ale też... na własnej skórze przekonać się o okrucieństwie średniowiecznego prawa. Warto tego dnia pojawić się pod Domem Kata i dać się porwać Katowi Jurko w jego szaloną podróż po świecie "katowskich igraszek".
Wieczorem na festynowej scenie najpierw pojawią się dwa paczkowskie zespoły muzyczne słynące z wyjątkowo mocnego uderzenia - o 18:30 wystąpi kapela "Ravenous Nemesis", a o 19:15 zagra grupa "Fist Of Heaven". Obie formacje wywodzą się ze struktur Stowarzyszenia Młodych Gminy Paczków "Alterna" i będą mogły odnotować swoje występy jako swoisty support muzycznej gwiazdy wieczoru, czyli PAWŁA KUKIZA I ZESPOŁU "PIERSI". Słynny wokalista kilku legendarnych polskich zespołów rockowych (np. Aya RL, HAK i do dziś Piersi) powraca do miasta, w którym się urodził, by przypomnieć paczkowianom swoje największe przeboje. Niemal pewne jest, że ze sceny ustawionej na placu przy Domu Kata popłyną dźwięki takich hitów jak "Maryna", "O Hela!", "Zośka", "Rowerek" czy "Całuj mnie!". Być może Paweł Kukiz zaśpiewa też piosenki z czasów jego współpracy z Janem Borysewiczem (np. "Jeśli tylko chcesz", "Bo tutaj jest jak jest") czy projektu muzycznego Yugoton (np. "O nic nie pytaj", "Miasto budzi się"). O tym jaki repertuar przewiezie do Paczkowa lider grupy Piersi najlepiej przekonać się osobiście!

 

Drugi dzień imprezy, czyli sobota 3 września, wystartuje o godz. 14:00 widowiskiem historycznym "Na średniowiecznym trakcie" w wykonaniu Drużyny Wojów Piastowskich "Jantar" z Poznania. Grupa specjalizująca się w rekonstrukcjach historycznych przygotuje specjalne obozowisko z przeszłości, na terenie którego przybliżą publice realia kulturowe naszych przodków. Drużyna Wojów przeniesie uczestników widowiska w świat, w którym, przy użyciu stworzonych i posiadanych sprzętów, publiczność może posmakować tego, co przed wiekami było codziennością.
O 18:00 na scenie pojawi się zespół "REMDIH" z Czech, który specjalizuje się w muzyce dawnej i folkowej. Ich występ z pewnością stanowić będzie znakomitą oprawę muzyczną dla prezentacji przygotowanych przez poznańską Drużynę Wojów Piastowskich. Godzinę później zaprezentują się goście z miasta partnerskiego Einbeck, czyli grupa rockowa "GREEN MACHINE". O 20:30 rozpocznie się kolejny koncert - tym razem wystąpi znany zespół coverowy "AN DREO & KARINA", śpiewający m.in. przeboje Al Bano & Romina Power. Warto dodać, że zespół An Dreo & Karina został laureatem Europejskiego Festiwalu Coverów 2009.
Muzyczną gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół "ZERO PROCENT", który w zeszłym roku zasłynął dzięki sporym sukcesom w programie telewizyjnym "Śpiewaj i Walcz", emitowanym przez TVP1. Grupa dostała się do finałowej 6-stki tego muzycznego show i wraz z pozostałymi laureatami programu wystąpiła na 47. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w koncercie Debiutów, gdzie otrzymali Pierwsze Wyróżnienie. "ZERO PROCENT" gra szeroko pojętą muzykę rockową, wzbogaconą pop-rockowymi liniami wokalnymi Kamila Franczaka. W swoim autorskim repertuarze mają zróżnicowane kompozycje, począwszy od lekkich ballad, poprzez melodyjne rockowe dźwięki, aż po mocne uderzenie hardrockowych riffów. Obecnie pracują nad swoją debiutancką płytą, którą już teraz promują piosenki "Ona to wie" oraz "Czy to zbyt wiele?".

 

Niedziela 4 września, czyli trzeci dzień "Festynu Pogranicza - Paczków 2011", rozpocznie się widowiskiem dla najmłodszych w wykonaniu znanego i lubianego przez paczkowskie dzieci "The Clown Circus Show RUPHERT & RICO", czyli pary popularnych w całej Polsce klaunów. Ich show planowane jest na godz. 15:00.
O 17:30 na głównej scenie wystąpi lokalny zespół ludowy "Dziewiętliczanki", a następnie - o godz. 18:30 - wystartuje prawdziwa gratka dla miłośników muzyki reggae, czyli koncert opolskiego zespołu "BONGOSTAN", który w tym roku odwiedził już Paczków z okazji "Festynu Majowego". Kto wtedy nie widział ich w akcji, może teraz nadrobić zaległości.
Wieczorem kolejne ciekawe koncerty - najpierw o godz. 20:00 grupa "90' ALL STARS" zaprezentuje największe przeboje muzyki tanecznej lat 90-tych, czyli hity takich wykonawców jak DJ Bobo, Ace Of Base, Fun Factory, Mr President. Dwie godziny później zaprezentuje się muzyczna gwiazda wieczoru, czyli grupa "HORYZONT". To świeży projekt braci Waldka i Darka Orłowskich, ukierunkowany na muzykę pop-rockową. Twórczość grupy to przede wszystkim duża dawka dobrej energii oraz przebojowe brzmienia wydane w oryginalnym stylu. Wszyscy członkowie zespołu od wielu lat związani są z muzyką, współpracowali z takimi artystami jak: Patrycja Markowska, Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Kiliański, Magda Femme, Kasia Klich czy Teatr Buffo Janusza Stokłosy. Aktualnie zespół pracuje nad wydaniem płyty, na której znajdą się autorskie nagrania. Jedno z nich - piosenka "Pochłania mnie" - można już usłyszeć w polskich rozgłośniach radiowych. Zajmuje ona czołowe miejsca na listach przebojów.
Po ostatnim koncercie imprezę zakończy tradycyjny pokaz sztucznych ogni.

 

Podczas "Festynu Pogranicza - Paczków 2011" nie zabraknie też kilku ciekawych imprez towarzyszących. W dniach trwania imprezy dostępna będzie poplenerowa wystawa XI Międzynarodowych Warsztatów Twórczych, którą będzie można oglądać w galerii Domu Plastyka (Rynek 22). Dostępna będzie też ekspozycja narzędzi tortur, kar i egzekucji, która zostanie przygotowana na terenie Domu Kata. We wnętrzu tego legendarnego budynku zadebiutuje także zapowiadana wcześniej stała prezentacja "Paczków - historia w przedmiotach", prezentująca zabytkowe gadżety, publikacje, dokumenty z przeszłości naszego miasta. W kolejnym pomieszczeniu siedziby miejskiego oprawcy przygotowana zostanie wystawa fotograficzna czeskiego artysty Jiriego Strajta pt. "Przyroda pogranicza".

Aktywni będą także członkowie Stowarzyszenia KREWmaNIACY, którzy podczas "Festynu" otworzą swoje stoisko. Uczestnicy imprez będą mogli bezpłatnie zbadać sobie poziom cukru we krwi, zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku i obejrzeć prezentację z udzielania pierwszej pomocy.
Jak zwykle nie zabraknie też kiermaszu i małej gastronomii oraz atrakcji dla dzieci - ruchomej ławki, karuzeli "Twister", autodromu, dmuchane zamki i wiele innych.

Serdecznie zapraszamy do Paczkowa na "Festyn Pogranicza 2011" - przyjedźcie, pozwiedzajcie miasto, "poigraszkujcie" z katem i bawcie się razem z nami!


Otwórz