Możliwe burze z gradem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Możliwe burze z gradem

Meteorolodzy z Wrocławskiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW ostrzegają, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin na terenie Opolszczyzny mogą wystąpić silne burze i gradobicia.

W piątek 19 sierpnia od godz. 14:00 do godz. 22:00 przewiduje się możliwość wystąpienia silnych burz z opadami deszczu, a nawet gradu. Przewidywana wysokość opadów jest szacowana na ok. 10-20 mm, ale lokalnie może ona wzrosnąć do poziomu 30-40 mm.

Spodziewanym wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będzie tradycyjnie porywisty wiatr - jego prędkość osiągnie sięgać będzie od 70 do 90 km/h. Fachowcy oceniają stopień zagrożenia na 1 poziomie (w 3-stopniowej skali), a prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych zjawisk oceniają na 85%.

Przypominamy, że skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków i dróg oraz straty w uprawach rolnych. Prawdopodobne są także zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych. Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, bo tego typu zjawiska pogodowe niosą ze sobą zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów oraz zagrożenie pożarowe.  

Otwórz