Angielsko-francuskie show gimnazjalistów

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Angielsko-francuskie show gimnazjalistów

Środa 25 maja upłynęła w centrum Paczkowa pod znakiem tradycji, kultury i kulinariów rodem z Anglii i Francji. Wszystko to za sprawą uczniów i nauczycieli paczkowskiego Gimnazjum Publicznego oraz członków Stowarzyszenia "Więź", którzy wspólnymi siłami zorganizowali w rynku naszego miasta huczny finał projektu edukacyjnego pod nazwą "Europa łączy ludzi".

Przypomnijmy, że głównym celem tego realizowanego w trakcie roku szkolnego przedsięwzięcia było propagowanie idei zjednoczonej Europy i poszerzenie wiedzy o wybranych krajach członkowskich - Anglii i Francji. Szereg przygotowanych w ramach projektu zajęć nie tylko integrował naszych gimnazjalistów i młodzież z "Więzi", ale również wydatnie poprawił ich zasób informacji o życiu, tradycjach i obyczajach Anglików i Francuzów.

W środowe przedpołudnie młodzi paczkowianie podzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniami z mieszkańcami "Polskiego Carcassonne", organizując tematyczne stoiska i bogaty program artystyczny, który podsumował ich kilkutygodniową pracę. Muzyka, tańce, poezja, makiety słynnych zabytków i smakołyki rodem z Anglii i Francji - atrakcji nie brakowało. W ten nietypowy sposób młodzież z Gimnazjum Publicznego i zaprzyjaźnieni z nimi podopieczni "Więzi" przekazali garść informacji o angielskiej i francuskiej kulturze.

Przed wejściem do ratusza młodzież rozstawiła kilka stoisk, na których zaprezentowano charakterystyczne obyczaje, tradycje, historię, tematyczne makiety i tablice z ciekawostkami związanymi z Anglią i Francją. Nie zabrakło też ręcznie robionych miniatur słynnych zabytków i symboli, np. londyńskiego Big Bena czy paryskiego Łuku Triumfalnego. Zwiedzający stoiska mogli też zobaczyć replikę Wieży Eiffela i kamiennego kręgu Stonehenge. Licznie zgromadzona w rynku publiczność obejrzała też ciekawy program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali w nim nie tylko kilka wielkich angielskich i francuskich przebojów, ale również krótkie taneczno-teatralne show - w części poświęconej Francji piękne poprzebierane gimnazjalistki odtańczyły w sercu miasta menueta i kankana, a w "angielskiej" odsłonie uczniowie pokazali się w walcu angielskim i krótkim anglojęzycznym skeczu. 
Tradycyjnie nie zabrakło małego poczęstunku - wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować tradycyjnych potraw, charakterystycznych dla kuchni znad Tamizy i Sekwany. Przygotowane sałatki, kanapki, ryby z frytkami czy tosty cieszyły się wśród paczkowian sporą popularnością.

Tego typu plenerowe imprezy w wykonaniu naszych gimnazjalistów są już w naszym mieście swego rodzaju tradycją. W zeszłym roku młodzież przygotowała "Targi Unijne" poświęcone wszystkim państwom członkowskim. Tym razem organizatorzy skupili się na dwóch krajach - Anglii i Francji - i znów stanęli na wysokości zadania. Ich show przyciągnęło na paczkowski rynek spory tłum. Barwna, pełna muzyki i tanecznych popisów impreza wypadła bardzo udanie, dopisała też pogoda. Twórcom projektu należą się duże brawa, bo przygotowanie tego przedsięwzięcia kosztowało ich z pewnością sporo pracy. Gratulujemy i czekamy do następnego maja, bo Gimnazjum Publiczne z pewnością nie spocznie na laurach i za rok zaskoczy nas kolejną edukacyjno-rozrywkową inicjatywą.

Otwórz