Nadchodzi kolejny Festiwal Moritza Brosiga!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nadchodzi kolejny Festiwal Moritza Brosiga!

Jak zwykle 3 maja rusza Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami".

W tym roku będzie to już dziewiąta edycja organizowanej przez paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski serii koncertów, która poświęcona jest twórczości Moritza Brosiga (1815-1887) - organisty, kompozytora i teoretyka muzyki, urodzonego na terenie gminy Paczków - w Lisich Kątach. Przed nami prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej - pięć koncertów z udziałem wybitnych zespołów i solistów, którzy gwarantują niezapomniane muzyczne przeżycia.

Przypomnijmy, że Moritz Brosig studiował grę organową u Franza Wolfa. Po latach nauki został jego następcą na stanowisku organisty we wrocławskiej katedrze, później sprawował funkcję dyrygenta katedralnego chóru. Nawiązał również współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, zostając nauczycielem akademickim. Muzyka była jego życiową pasją. Stworzył sto czterdzieści utworów organowych, dziewięć mszy, jedno requiem i jedną mszę chorałową. Jego twórczość była wszechstronna - komponował graduały, motety, nieszpory, pieni oraz utwory kameralne.

IX Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpocznie się 3 maja 2011 roku o godz. 13.00 koncertem w Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach - rodzinnej miejscowości Brosiga. Tym razem inaugurację Festiwalu uświetni występ Kwartetu Wiolonczelowego "Kordo" w składzie: Grzegorz Stanienda, Adam Oleś, Szymon Jakubiec i Michał Lech (więcej informacji o zespole można znaleźć na stronie www.kordo.pl). Ten wyjątkowy smyczkowy "band" wesprze swoim mezzosopranem śpiewaczka Magdalena Gołąb - absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, laureatka wielu konkursów wokalnych, dwukrotnie nagrodzona Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego.

Kolejne cztery koncerty odbędą się w poszczególnych świątyniach na terenie gminy Paczków - w Kamienicy (19 czerwca, godz. 16:00), w Trzeboszowicach (10 lipca, godz. 18:00) i w Gościcach (14 sierpnia, godz. 16:00). Koncert finałowy odbędzie się 9 października o godz. 18:00 w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie.

Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie Ordynariusz Opolski Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, Dyrektorem Festiwalu jest Andrzej Kłoczko, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmie się jak zwykle Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Radia Piekary. Imprezie patronuje także Samorząd Województwa Opolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Nysie.

Otwórz