Paczków znów pełen nadziei spod znaku żonkila

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków znów pełen nadziei spod znaku żonkila

W piątek 15 kwietnia na ulicach Paczkowa pojawiły się przebrane za żółte kwiaty młode damy i eleganccy dżentelmeni ze skarbonkami w dłoniach. Powód? Paczkowskie Szkoły Stowarzyszeniowe z ulicy Kościelnej zorganizowały kolejny "Dzień Żonkila".

"Dzień Żonkila" jest corocznym elementem programu "Pola Nadziei". Jego ideą jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los schorowanych osób. NGS włączył się do tej akcji już po raz czwarty - tradycyjnie beneficjentem paczkowskiego "Dnia Żonkila" zostało nyskie Hospicjum "Auxilium" im. Św. Arnolda Janssena, które od kilkunastu lat aktywnie działa w zakresie opieki paliatywnej, sprawując opiekę nad pacjentami dotkniętymi chorobą nowotworową oraz ich rodzinami.   

Od rana po ulicach Paczkowa spacerowali przebrani za żonkile wolontariusze, którzy zbierali datki na działalność Hospicjum. Kwestujący uczniowie prosili mieszkańców Paczkowa o wsparcie idei hospicyjnej, a w zamian wręczali żonkil lub palmę wielkanocną ze świątecznymi życzeniami. Paczkowianie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania - podczas kwesty udało się zebrać dokładnie 2525,11zł.

W południe w auli Szkół Stowarzyszeniowych odbyła się wzruszająca uroczystość. Obecny na sali ks. Wacław Leśnikowski (Prezes Stowarzyszenia Hospicyjnego "Auxilium") zwrócił się do uczniów i nauczycieli z podziękowaniami oraz wyrazami szacunku za zaangażowanie w kontynuację akcji "Pola Nadziei" . W swoim wystąpieniu duchowny zwrócił uwagę, aby w codziennym życiu nie tracić czasu na rzeczy i sprawy nieważne, nie kierować się egoizmem, a raczej skupić się na potrzebach drugiego człowieka.

Przygotowaniem programu artystycznego na tę okazję zajęli się uczniowie pod kierunkiem pani Elżbiety Marczyk. Myślą przewodnią tegorocznego montażu słowno-muzycznego były słowa "Miłością żyć w zwykły szary dzień". Młodzi paczkowianie, stawiając pytanie o to, co najważniejsze i najpiękniejsze w życiu, starali się zwrócić uwagę na to, aby zawsze iść za głosem serca i żyć każdego dnia żyć prawdziwą, szczerą miłością do bliźnich. Poetycka refleksja z akompaniamentem skrzypiec i nastrojowe piosenki oraz przepięknie zaśpiewana pieśń "Ave Maria" wzbudziły wśród zgromadzonej publiczności łzy wzruszenia i niezapomniane przeżycia. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski, Dyrektor Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji Radosław Napieracz, dyrektorzy paczkowskich szkół oraz emerytowani nauczyciele z Paczkowa i okolic.

Tradycyjnie tę wiosenną akcję dobroczynną zakończył barwny Marsz Nadziei, w którym wzięli udział uczniowie i pedagodzy Szkół Stowarzyszeniowych oraz zaproszeni goście. Pochód przeszedł paczkowskim rynkiem manifestując całemu miastu swoje wsparcie dla cierpiących i schorowanych podopiecznych wszystkich hospicjów.

Piąty "Dzień Żonkila" przyniósł kolejny organizacyjny sukces. Szkoły Stowarzyszeniowe kontynuują chlubną tradycję, którą zapoczątkowały w 2007 roku. Młodym paczkowianom i ich nauczycielom znów należą się duże brawa za zorganizowanie akcji, która obudziła wiosnę w sercu Paczkowa i jego mieszkańców. Kolejna wiosenna odsłona tej szczytnej inicjatywy dopiero za rok, ale nikogo nie trzeba przekonywać, że na "Dzień Żonkila" warto poczekać. Być może w przyszłym roku paczkowianie jeszcze lepiej zrozumieją, że często szczęście drugiego człowieka leży w ich rękach.

Otwórz