Wiejski Dom Ludowy tętni życiem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wiejski Dom Ludowy tętni życiem

W podpaczkowskim Kozielnie bardzo prężnie działa Wiejski Dom Ludowy, który powstał w gruntownie zmodernizowanym budynku byłego przedszkola. Obiekt został oddany do użytku jesienią zeszłego roku i od tamtej pory jego działalność stale się rozwija.

Przypomnijmy, że w wyniku przeprowadzonej adaptacji we wnętrzu dawnego przedszkola w Kozielnie wygospodarowano m.in. dużą salę świetlicową, część biblioteczną oraz gabinet administracyjny. Modernizacja budynku miała charakter kompleksowy - obiekt został wyremontowany od instalacji, przez piwnicę, kotłownię i wnętrza, aż po dach. Realizację inwestycji umożliwiło maksymalne możliwe dofinansowanie ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - dotacja osiągnęła poziom 75% kosztów kwalifikowalnych projektu (wyniosła prawie 137 tys. zł). O szczegółach tego przedsięwzięcia pisaliśmy już szczegółowo na łamach naszej strony internetowej.

Dzięki przeprowadzonemu remontowi, w Kozielnie rozpoczął działalność Wiejski Dom Ludowy. Obiekt szybko stał się dla mieszkańców wsi prawdziwym centrum kulturalno-rekreacyjno-oświatowym - korzystają z niego zarówno dzieci, młodzież i dorośli. W budynku działa świetlica wiejska, w której najmłodsi mogą ciekawie spędzać wolny czas. Bogaty plan zajęć przewiduje dla nich wiele interesujących zabaw i zajęć edukacyjnych. Dzieciaki uczą się wspólnie gotować, oglądają bajki, organizują dyskoteki, zabawy taneczne, konkursy plastyczne i wokalne, tworzą przedstawienia kukiełkowe, recytują wiersze i czytają książki. Chłopcy chętnie grają w gry planszowe lub tenisa stołowego, a dziewczynki lubią uczyć się szydełkowania i robótek na drutach. Najmłodsi przygotowują też imprezy okolicznościowe - teraz szykują się do przedstawienia z okazji Dnia Matki, a za nimi już m.in. Dzień Babci oraz Dzień Kobiet.

Z dużej sali WDL korzystają też dorośli - do tej pory w obiekcie zorganizowano m.in. zeszłoroczne wybory prezydenckie, zebranie wiejskie oraz zabawę sylwestrową i karnawałową. W planach jest także stworzenie małej wiejskiej biblioteki. Już teraz Rada Sołecka Kozielna gromadzi książki, które wkrótce będzie wypożyczać swoim mieszkańcom na bibliotecznych zasadach. W związku z tymi planami władze wsi zwracają się do mieszkańców Paczkowa i okolic z prośbą o przekazywanie niepotrzebnych książek, komiksów, albumów czy gazet - wszelkie tego typu publikacje będą mogły zasilić biblioteczne zbiory w WDL Kozielno.

Wiejski Dom Ludowy znakomicie uzupełnił zapotrzebowanie mieszkańców Kozielna, w którym od lat główną bolączką był brak miejsca spotkań z prawdziwego zdarzenia. Teraz wyremontowany obiekt idealnie wpisuje się w życie wiejskiej społeczności. Miejmy nadzieję, że WDL będzie nadal prężnie działał i służył kozielniakom. Trzymamy kciuki.

Otwórz