Silny wiatr na Opolszczyźnie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Silny wiatr na Opolszczyźnie

W piątek 8 kwietnia na Opolszczyźnie możliwe jest występowanie silnych i porywistych wiatrów - taką informację rozpowszechniają meteorolodzy z wrocławskiego Biura Prognoz IMGW.

Niezwykle silne wiatry obserwowaliśmy w Paczkowie już w nocy z 7 na 8 kwietnia, a zdaniem synoptyków zjawiska te mogą powtórzyć się w przeciągu kolejnych kilkunastu godzin. Dziś od godz. 15:00 możliwe jest znów występowanie silnego wiatru - synoptycy przewidują, że na terenie województwa opolskiego wiać będzie aż do soboty 9 kwietnia do godz. 6:00. 
Spodziewana średnia prędkość wiatru może sięgnąć od 25 do 40 km/h, a w porywach jej maksymalna wartość będzie wynosić od 70 do nawet 85 km/h. Wiatr będzie wiał z kierunku północno-zachodniego. Co prawda zagrożenie oceniane jest na pierwszym, najniższym stopniu, jednak tego typu ostrzeżeń lepiej nie bagatelizować.

Skutkami zapowiadanego wiatru mogą być niebezpieczne szkody w drzewostanie - łamanie gałęzi i drzew. Możliwe są także uszkodzenia budynków, dachów oraz utrudnienia komunikacyjne.

Apelujemy do mieszkańców Gminy Paczków o zachowanie szczególnej ostrożności. Pozamykajmy i dobrze zabezpieczmy okna, a z balkonów i parapetów pozabierajmy wszystkie przedmioty. Unikajmy też parkowania samochodów lub chronienia się przed wiatrem pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami i tablicami reklamowymi. 

Otwórz