Paczków jedzie na Gitarowy Rekord Guinnessa!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków jedzie na Gitarowy Rekord Guinnessa!

Masz gitarę? Umiesz na niej grać? Chcesz zostać uczestnikiem bicia niesamowitego gitarowego rekordu? Mamy dla Ciebie dobrą informację!

Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie oraz zaprzyjaźnione z nim Ziębickie Centrum Kultury przygotowują wspólnie wyjazd do Wrocławia na tegoroczną próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Wydarzenie to jest od kilku lat stałym elementem organizowanego w stolicy Dolnego Śląska  THANKS JIMI FESTIVAL, poświęconego twórczości Jimi'ego Hendrixa. W tym roku setki gitarzystów spotkają się na wrocławskim rynku 30 kwietnia.

Na czym polega bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa? Uczestnicy tego przedsięwzięcia spotykają się na wrocławskim rynku, by wspólnie zagrać legendarny przebój Jimi'ego Hendrixa "Hey Joe". Kompozycja ta jest podstawowym utworem - to właśnie ilość grających jednocześnie tę piosenkę gitarzystów liczona jest do kolejnych Gitarowych Rekordów Guinnessa.

Historia tej gitarowej inicjatywy sięga 1997 roku. Pomysłodawcą pierwszej próby bicia rekordu był Leszek Cichoński, który podczas warsztatów Blues Express '97 zebrał na scenie siedemnastu gitarzystów grających "Hey Joe". Później impreza zaczęła nabierać coraz większego rozmachu. 10 maja 2003 przebój Hendrixa zagrano wspólnie na 588 gitarach. Z roku na rok suma ta sukcesywnie rosła - w 2004 roku utwór zagrano na 916 gitarach, w 2005 było ich już 1201, a rok później na wrocławskim rynku zagrało już 1581 gitarzystów. To właśnie ten wynik został po raz pierwszy zapisany w oficjalnej Księdze Rekordów Guinnessa. W 2006 roku rekord został poprawiony - we Wrocławiu rozbrzmiało wówczas 1881 osób. Kolejna edycja znów poprawiła frekwencję - w 2008 roku wyniosła ona 1951 osób.

 

Obecny rekord udało się ustanowić w 2009 roku, kiedy to na rynku we Wrocławiu "Hey Joe"  zagrano na... 6346 gitarach! Główną gwiazdą dnia był wówczas gitarzysta grupy Deep Purple - Steve Morse, który niejako dyrygował tą największą na świecie gitarową orkiestrą. W zeszłym roku na THANKS JIMI FESTIVAL również nie zabrakło gwiazd - wraz z uczestnikami zagrali m.in.Zbigniew Hołdys, grupa Dżem, Marek Raduli, Jarek Śmietana, Mietek Jurecki oraz amerykański wirtuoz Greg Koch i Ray Wilson - były wokalista zespołu Genesis. Niestety, rekordu nie udało się pobić - w 2010 roku "Hey Joe" zagrało nieco ponad 4600 gitarzystów. Jak będzie tym razem? Dowiemy się już 30 kwietnia.

Repertuar uczestników wrocławskiego bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa co roku się powiększa. Poza obowiązkowym "Hey Joe" Jimi'ego Hendrixa, w zeszłym roku gitarzyści odegrali wspólnie kilka innych utworów tego słynnego gitarzysty, m.in. "Little Wing", "Wild Thing" i "Voodoo Child". Dodatkowo zagrano też wielki przebój zespołu Deep Purple - "Smoke on the water" oraz słynny kawałek grupy Breakout - "Kiedy byłem małym chłopcem". W tym roku, w związku z niespodziewaną śmiercią Gary'ego Moore'a (wybitnego wirtuoza gitary, który miał być gościem specjalnym Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu), organizatorzy imprezy postanowili włączyć do repertuaru wspólnego gitarowego grania najsłynniejszy utwór tego gitarzysty, czyli "Still got the blues".

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników muzyki, talentu Jimi'ego Hendrixa i gitarowego grania na wrocławski rynek. Weźcie gitary, namówcie znajomych, nauczcie się kilku prostych akordów "Hey Joe" i przyjedźcie do Wrocławia! Zapisy na wspólny wyjazd z Paczkowa przyjmowane są w biurze Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego 27, tel. 77 431 62 32). Koszt uczestnictwa to tylko 5 zł.

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Guinnessa, zdjęcia, listy uczestników poprzednich edycji oraz filmiki instruktażowe można znaleźć na stronie internetowej www.heyjoe.pl

Otwórz