Na Staszica kładą asfalt

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Na Staszica kładą asfalt

Kilka dni temu wznowione zostały prace przy największej w ostatnich latach inwestycji Gminy Paczków - modernizacji i rozbudowie paczkowskiej kanalizacji. Mowa o ostatnich elementach tego ogromnego przedsięwzięcia - odtworzeniu nawierzchni ulic Staszica i Młyńskiej oraz przylegających do nich chodników.

Odbudowa nawierzchni asfaltowej przy wspomnianych ulicach została wstrzymana na okres zimowy - jak wiadomo, do wykonania tego typu zadania niezbędna jest dodatnia temperatura powietrza. Zgodnie z zapowiedziami, wykonawca wznowił prace, kiedy tylko pojawiły się odpowiednie warunki atmosferyczne. Prace przebiegają w bardzo sprawnym tempie - w ciągu zaledwie kilku dni udało się wykonać regulację studzienek deszczowych, odpowiednio ubić i wyrównać podłożę ulicy Staszica, a następnie pokryć ją asfaltową warstwą konstrukcyjną. Dziś wykonawca przystąpił już do "położenia" wierzchniej warstwy asfaltu, tzw. powłoki ścieralnej. Wkrótce rozpocznie się także odbudowa chodników oraz odtworzenie nawierzchni na skrzyżowaniu ulicy Staszica i Emilii Plater.       

Aktualnie utrudnienia w ruchu napotkać można przede wszystkim na skrzyżowaniu ulic Staszica, Sienkiewicza i Daszyńskiego oraz w okolicach budynku szpitala. Poszczególne fragmenty ulicy Staszica są udostępnione do ruchu samochodowego, jednak wciąż nie brakuje tam przewężeń i rozstawionych maszyn budowlanych. Apelujemy do kierowców o zachowanie w tych miejscach szczególnej ostrożności.

Przypomnijmy, że Gmina Paczków wywalczyła na wykonanie tej inwestycji rekordowe w naszej historii dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacja przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 początkowo miała pokryć nieco ponad 50% całkowitej wartości projektu (szacowanej początkowo na 11,4 mln zł). Po zakończonym przetargu, w którym udało się obniżyć całkowity koszt inwestycji do poziomu ok. 8,3 mln zł, władze Paczkowa zwróciły się do Marszałka Województwa Opolskiego o zwiększenie dotacji na tę inwestycję ze względu na ogromne wydatki, jakie nasza Gmina poniosła na walkę z tragicznymi skutkami tegorocznej powodzi w podpaczkowskich Dziewiętlicach. Decyzja Marszałka w tej sprawie okazała się pomyślna - dotacja została zwiększona do poziomu ok. 69%. i wyniesie ostatecznie prawie 5,8 mln zł (pozostanie na niemal identycznym poziomie, jaki wstępnie planowano, gdy inwestycja wyceniana była jeszcze na 11,4 mln). 

Prace przy inwestycji ruszyły jesienią 2009. Wkrótce miasto Paczków będzie skanalizowane na poziomie ok. 96%. Długość wybudowanej sieci kanalizacyjnej przekracza 5,2 km, a modernizacja obejmie łącznie 1,5 km istniejących rurociągów. W efekcie z kanalizacji sanitarnej będzie mogło korzystać ponad 1600 mieszkańców "Polskiego Carcassonne". 

Otwórz