Za nami obchody Światowego Dnia Poezji

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Za nami obchody Światowego Dnia Poezji

W blasku świec i w przepełnionej poezją (również tą śpiewaną) atmosferze upłynęły pierwsze paczkowskie obchody Światowego Dnia Poezji, które przygotował Ośrodek Kultury i Rekreacji.

21 marca - dokładnie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - miłośnicy poezji z Paczkowa i okolic spotkali się w nastrojowo zaaranżowanej Restauracji "Jagienka", gdzie mieli okazję oddać się chwili poetyckich uniesień. Wszystko za sprawą członków Nyskiej Grupy Literackiej, zrzeszającej grono poetów z terenu powiatu nyskiego. W ich szeregach nie brakuje też mieszkańca naszego miasta. Mowa o panu Ryszardzie Czykielu, który był głównym pomysłodawcą i inicjatorem paczkowskich obchodów Światowego Dnia Poezji. Jego idea spotkała się z uznaniem Dyrektora OKiR Andrzeja Kłoczki i tak oto Paczków, po raz pierwszy od wielu lat, stał się miejscem poetyckiego spotkania twórców i wielbicieli "wierszopisania".

Dyrektor Kłoczko zainteresował tematem tego poetyckiego wieczorku pochodzącą z Paczkowa aktorkę Teatru Narodowego w Warszawie - panią Bożenę Stachurę. Artystka, znana przede wszystkim z filmów "Chopin. Pragnienie miłości" i "Bezmiar sprawiedliwości" oraz popularnego serialu "M jak Miłość", wyraziła ogromną aprobatę dla tego typu przedsięwzięcia, ale zawodowe obowiązki nie pozwoliły jej osobiście uczestniczyć w tym poetyckim wieczorze. Pani Bożena symbolicznie przyłączyła się do paczkowskich obchodów "święta poezji", wystosowując do jego uczestników poniższy list...

Liryczny wieczór zgromadził w "Jagience" przedstawicieli kilku pokoleń, co dobitnie dowodzi, że poezja jest wciąż wartością ponadczasową. Członkowie Stowarzyszenia ALTERNA, przy delikatnym gitarowym akompaniamencie, zaprezentowali kilka wybranych przez siebie utworów Nyskiej Konfraterni Poetów. Warto nadmienić, że ich interpretacje wzbudziły spore uznanie głównego gościa wieczoru, czyli Jacka Lubarta-Krzysicy z Krakowa. Artysta, który określa sam siebie Bardem Krakowskich Poetów, nawiązał kontakt z Nyską Grupą Literacką i często podróżuje z jej przedstawicielami po Opolszczyźnie, promując poezję i ideę jej tworzenia. Lubart-Krzysica podzielił się z gośćmi swoimi refleksjami na temat poetyckiej twórczości oraz zapoznał ich z kilkoma wierszami własnego autorstwa.

Nie zabrakło też chwili dla poezji śpiewanej. Przed paczkowską publiką zaprezentowali się niezwykle zdolni młodzi wokaliści (wśród nich również paczkowianka "z krwi i kości" - Pamela Kłoczko), którzy wykonali kilka refleksyjnych piosenek m.in. tekstów Agnieszki Osieckiej oraz utworów z repertuaru zespołu Raz Dwa Trzy, Sławy Przybylskiej i Bogusława Meca. W kolejnym punkcie programu krótkiej chwili poetyckiej autoprezentacji doczekali się członkowie Nyskiej Grupy Literackiej, którzy kolejno odczytywali wybrane pozycje ze swoich tomików wierszy. 

Nastrojowy, liryczny, przepełniony artystycznym klimatem wieczór wypadł bardzo pomyślnie. Czy ta udana inauguracja paczkowskich wieczorów poezji przyjmie się i zaowocuje systematycznymi spotkaniami lokalnych liryków? Miejmy nadzieję, że tak, bo przecież "Polskie Carcassonne" aż kipi od inspirujących miejsc, krajobrazów i zabytków. Zatem do piór, paczkowscy poeci! I do zobaczenia na kolejnych wieczorkach z poezją.

Otwórz