Ptasi konkurs rozstrzygnięty - budki już wiszą

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Ptasi konkurs rozstrzygnięty - budki już wiszą

Efekty tegorocznego konkursu na wykonanie budek lęgowych pod hasłem "Zapraszamy ptaki do Paczkowa" są już widoczne na terenie miejskich plant. Prace konkursowe zostały już rozwieszone na drzewach paczkowskich parków i będą miały okazję sprawdzić się w praktyce.

Przypomnijmy, że główną ideą zorganizowanego przez Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski konkursu na wykonanie budek lęgowych było stworzenie paczkowskim ptakom korzystnych warunków do założenie gniazda.
W Paczkowie gatunki ptaków dziuplowych mają z tym nie lada problem. Regularnie prowadzone zabiegi pielęgnacyjne drzewostanu, polegające często na usuwaniu zbutwiałych konarów i gałęzi, powodują likwidację potencjalnych miejsc lęgowych sikorek, szpaków, kowalików czy wróbli.

Ostatni raz edycja tego konkursu odbyła się w Paczkowie w 2009 roku - przystąpiło do niej wówczas 40 uczestników, którzy w sumie przygotowali 42 budki lęgowe. Prace konkursowe zawisły wtedy na drzewach plant miejskich, głównie w okolicach ulic Staszica i Armii Krajowej. W tym roku do tej ekologiczno-stolarskiej rywalizacji zgłoszono w sumie 54 budki, z których wybrano 25 najlepszych egzemplarzy. Wyróżnione budki nie pozostaną bezużyteczne - zostały już rozwieszone na drzewach Alei Chopina oraz na terenie plantów miejskich w okolicach dawnego cmentarza (od ulicy Wojska Polskiego do "Furty Zmarłych").

Efekt zorganizowanego konkursu jest dzięki temu bardzo wymierny - skrzynki staną się znakomitym uzupełnieniem miejsc lęgowych na terenie naszego miasta. Mamy nadzieję, że ptaki chętnie zagnieżdżą się w nowych "domkach" i wkrótce licznie zasiedlą drzewostan Paczkowa.
Wręczenie nagród odbędzie się we wtorek 29 marca o godz.10.00 w sali Ośrodka Kultury podczas Turnieju Wiedzy Ekologicznej "Ziemia jest naszym domem". Szczegółowe wyniki i więcej informacji na temat konkursu "Zapraszamy ptaki do Paczkowa" można znaleźć na stronie internetowej OKiR.

Otwórz