Paczków na promocyjnej konferencji w Czechach

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków na promocyjnej konferencji w Czechach

W połowie marca miasto Paczków będzie promować się w czeskim Hradec Kralove podczas konferencji poświęconej tematowi wykorzystania zabytków militarnych jako atrakcji turystycznych. Wykłady poprzedzą regionalne XII Targi Turystyczne INFOTOUR I CYKLOTURYSTYKA, podczas których będzie można zasięgnąć informacji na temat "Polskiego Carcassonne".

Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 marca 2011 r. w Centrum Kongresowym ALDIS w Hradec Kralove (Czechy). Wiele wskazuje na to, że spotkanie będzie prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników tematyki militarnej. Nie od dziś wiadomo, że wiele obiektów fortecznych, wojennych czy batalistycznych stanowi znakomitą podstawę do rozbudzenia turystycznego potencjału regionów. Właśnie temu tematowi poświęcone będzie sympozjum, które jest elementem projektu pod nazwą "Vojenské památky a pevnosti jako turistické cíle". Idea ta powstała w ramach polsko-czeskiej współpracy Euroregionu Glacensis i stowarzyszenia Revitalizace KUKS o.p.s. Uczestnikiem projektu jest także Województwo Opolskie, reprezentowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, które pełni rolę głównego partnera zagranicznego. Pozostałymi partnerami są: Województwo Dolnośląskie, Region Kralowohradecki (Czechy) oraz Region Bańsko Bystrzycki (Słowacja).

Efektem konferencji ma być wydanie broszury informacyjnej o zabytkach militarnych z wszystkich partnerskich regionów wraz z mapą, na której zaznaczone obiekty militarne stworzą wspólny szlak. Opolszczyznę będą reprezentować pracownicy OROT i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz prelegenci z trzech militarnych atrakcji turystycznych - miasta Paczków, Twierdzy Nysa oraz Grodu w Byczynie.

Zapisów na konferencję można dokonać na stronie internetowej Stowarzyszenia Na Rzecz Rewitalizacji KUKS - www.revitalizacekuks.cz. Podczas sympozjum będzie obecny tłumacz języka polskiego. Wszelkie sugestie i pytania kierować można do Opolskiego Centrum Informacji Turystycznej (pani Urszula Kiraga) - telefonicznie pod numerem (77) 441 25 22, drogą mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub bezpośrednio w Opolskim Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się przy ul. Żeromskiego 3 w Opolu.

Warto dodać, że pierwszym projektem, który OROT realizował wraz ze Stowarzyszeniem KUKS było przedsięwzięcie pod nazwą "Šlechtická sídla a cestovní ruch". Inicjatywa miała na celu wypromowanie kilku obiektów z terenów województw opolskiego i dolnośląskiego, a po stronie czeskiej: z pardubickiego i kralowohradeckiego. Dobór obiektów odbywał się na zasadzie możliwości zatrzymania u siebie turysty przez co najmniej 2 dni. Kolejnym warunkiem zgłoszenia obiektu do przewodnika były atrakcje mające zapewnić odwiedzającemu turyście "niezapomniane przeżycia". Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, w województwie opolskim wyłoniono następujące obiekty: Pałac w Kamieniu Śląskim, Pałac w Mosznej, Pałac w Pawłowicach oraz Zamek w Otmuchowie. 

Otwórz