Rusza przedspis NSP 2011 - uważaj na fałszywych rachmistrzów!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rusza przedspis NSP 2011 - uważaj na fałszywych rachmistrzów!

1 marca w całej Polsce na ulicach miast i wsi pojawią się rachmistrzowie, którzy przeprowadzą obchód przedspisowy. Poprzedzi on właściwe procedury Narodowego Spisu Powszechnego 2011.

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny, który dostarczy najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin. Pod lupą statystyków znajdą się także zasoby i warunki mieszkaniowe na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

NSP 2011 będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. W związku z tym szczególną wagę tegoroczny spis będzie przykładał do pozyskania wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Do rozpoczęcia procedur Narodowego Spisu Powszechnego 2011 zostały jeszcze prawie trzy miesiące - spis rusza 1 kwietnia 2011 roku - jednak już miesiąc wcześniej ruszy "przedspis", czyli weryfikacja wszystkich punktów adresowych, które funkcjonują w aktualnej bazie danych. Na tym etapie zadaniem rachmistrzów będzie sprawdzenie obiektów objętych spisem - usunięcie nieistniejących oraz naniesienie nowo powstałych miejsc adresowych. 

W związku z możliwością pojawienia się osób, które będą podszywać się pod rachmistrzów i próbować pod tym pretekstem odwiedzać mieszkańców w ich gospodarstwach domowych, informujemy, że w Gminie Paczków funkcję rachmistrza pełnić będzie pięć kobiet (dwie z nich działać będą na terenach wiejskich, trzy pozostałe "zajmą się" miastem), a obchód przedspisowy w ramach NSP 2011 będzie odbywać się w dniach od 1 do 17 marca 2011 r. Warto podkreślić, że wszystkie przedspisowe czynności rachmistrzów będą odbywały się przed domami i mieszkaniami osób objętych spisem - w tej części badanie nie wymaga składania wizyt w domach, a jedynie zewnętrznej weryfikacji adresów. 

Każdy rachmistrz spisowy podczas wykonywania swoich czynności będzie posługiwać się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, co do tożsamości rachmistrza, warto skontaktować się z pracownikiem Gminnego Biura Spisowego (Urząd Miejski w Paczkowie - ul. Rynek 1, Wydział Gospodarki Komunalnej - parter, pokój nr 5, tel. 77 431 6791 wew. 113, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). 

Więcej na temat Narodowego Spisu Powszechnego 2011 pisaliśmy już na łamach naszej strony internetowej. Szczegółowe informacje na temat NSP 2011 znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Otwórz