Po spotkaniu z Leszkiem Szczasnym

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Po spotkaniu z Leszkiem Szczasnym

We wtorek 25 stycznia w paczkowskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem, fotografem i filozofem - Leszkiem Szczasnym.

Przypomnijmy, że Leszek Szczasny pochodzi z Raciborza. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - ukończył na nim politologię oraz filozofię, z której uzyskał tytuł doktorski. Prowadzi wykłady i zajęcia okołofilozoficzne, prezentuje swoje instalacje artystyczne, czasem pisze wiersze. Przede wszystkim Szczasny jest jednak wielkim pasjonatem turystyki - niezależnym globtroterem, a jednocześnie artystą-fotografem, dokumentującym na zdjęciach wszystkie swoje podróże. Jak sam mówi, podróżuje "niskobudżetowo" - autostopem, skrzętnie omijając miejsca oblegane przez Europejczyków. Śpi pod gołym niebem, gości w domach osób, których kulturę i zwyczaje chce poznać, spożywa z nimi posiłki. Swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i fotograficznymi efektami swoich wypraw podróżnik dzieli się z innymi - przedstawia wyjątkowe wystawy fotograficzne, przygotowuje serie egzotycznych widokówek, organizuje spotkania i pogadanki turystyczne.

Podczas spotkania w naszym mieście podróżnik podzielił się z paczkowianami swoimi doświadczeniami, przemyśleniami oraz przede wszystkim fotograficznymi pamiątkami ze swoich wypraw. Nie było to jednak samo "slajdowisko", a raczej interesująca "podróżnicza gawęda". Jej uczestnicy poznali nieznane dla większości ludzi oblicze Turcji - kraju pełnego barwnych obyczajów, specyficznego i wyjątkowo bogatego kulturowo, z bardzo pogodnymi i przyjaznymi mieszkańcami. Niedawno Leszek Szczasny wydał swoją pierwszą książkę podróżniczą - "Świat na wyciągnięcie ręki" - w której, oprócz kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania, zawarł sporo autorskich opowieści ze swoich podróży po Hiszpanii, Ukrainie, Turcji, Syrii i całych Bałkanach. Książka znajduje się już także w zbiorach paczkowskiej Biblioteki.

To ciekawe spotkanie z człowiekiem, który na co dzień odkrywa świat "na własna rękę", z pewnością było dla wszystkich obecnych interesującym doświadczeniem. Więcej okazji poznania ciekawych ludzi już wkrótce - o kolejnych spotkaniach autorskich na bieżąco informować będzie oficjalna strona internetowa Biblioteki Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie, dlatego zachęcamy do jej regularnego odwiedzania.

fot. Biblioteka Publiczna w Paczkowie

Otwórz