Z pasją o dalekich podróżach - spotkanie z Leszkiem Szczasnym

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Z pasją o dalekich podróżach - spotkanie z Leszkiem Szczasnym

Biblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza wszystkich, szczególnie miłośników podróży, na spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym, które odbędzie się 25 stycznia.

Leszek Szczasny pochodzi z Raciborza. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - ukończył na nim politologię oraz filozofię, z której uzyskał tytuł doktorski. Prowadzi wykłady i zajęcia okołofilozoficzne, prezentuje swoje instalacje artystyczne, czasem pisze wiersze. Przede wszystkim Szczasny jest jednak wielkim pasjonatem turystyki - niezależnym globtroterem, a jednocześnie artystą-fotografem, dokumentującym na zdjęciach wszystkie swoje podróże. Jak sam mówi, podróżuje "niskobudżetowo" - autostopem, skrzętnie omijając miejsca oblegane przez Europejczyków. Śpi pod gołym niebem, gości w domach osób, których kulturę i zwyczaje chce poznać, spożywa z nimi posiłki. Swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i fotograficznymi efektami swoich wypraw podróżnik dzieli się z innymi - przedstawia wyjątkowe slajdowiska, przygotowuje serie egzotycznych widokówek, organizuje spotkania i pogadanki turystyczne.

Niedawno Leszek Szczasny wydał swoją pierwszą książkę podróżniczą - "Świat na wyciągnięcie ręki" - w której, oprócz kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania, zawarł sporo autorskich opowieści ze swoich podróży po Hiszpanii, Ukrainie, Turcji, Syrii i całych Bałkanach. Książka powstawała przez kilka lat i - jak twierdzi autor - "jest barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje - zachęca do odkrywania świata na własną rękę". O samej książce i wielowymiarowej działalności Szczasnego poczytać można więcej na łamach jego bloga pod adresem www.leszekszczasny.blogspot.com.

Spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym zapowiada się bardzo interesująco. Ta "podróżnicza gawęda" będzie ciekawą wyprawą przez historyczny Stambuł, wyciszone Safranbolu, malownicze wybrzeże Morza Czarnego, starożytną Amasyę i bajkowe formy skalne w Kapadocji. Wszystko to opatrzone barwnymi opowieściami o wszystkim tym, co powyższe miejsca wypełnia, np. przebogatej kulturze, specyficznym klimacie, wszechobecnym kulcie Ataturka, muzułmańskich chustach, meczetowych obyczajach, handlowym zmyśle Turków, bezalkoholowych barach, herbatach parzonych w ulicznych samowarach i bardzo przyjaznych, pogodnych ludziach. Okazja do porozmawiania z autorem "Świata na wyciągnięcie ręki" nadarzy się już we wtorek 25 stycznia 2011 roku o godz. 17:00. Organizator spotkania - Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie - serdecznie zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Słowackiego 7. 

Otwórz