Gmina przejęła parkową alejkę

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Gmina przejęła parkową alejkę

Kilka dni temu zakończyła się procedura komunalizacyjna alejki parkowej przy ulicy Zawadzkiego. Gmina Paczków wystąpiła do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu o możliwość przejęcia i skomunalizowania tego terenu. Sprawę udało się sfinalizować jeszcze przed końcem roku.

Mowa o mierzącej prawie 180 metrów alejce parkowej (na zdjęciu), ciągnącej się wzdłuż paczkowskiego cmentarza od zakrętu ulicy Zawadzkiego aż do bocznego wejścia na teren ogródków działkowych w okolicach ulicy Spokojnej. Do tej pory ten 32-arowy teren - fachowo nazywany "gruntem zadrzewionym i zakrzewionym" - należał do opolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który administruje przebiegającą tuż obok alejki ulicą Zawadzkiego, czyli drogą wojewódzką nr 382. 

Zajmujący się głównie problemami drogowymi ZDW nie inwestował specjalnie w utrzymanie alejki, dlatego władze Gminy Paczków postanowiły ją przejąć. Dzięki temu rozwiązaniu, planowanie wydatków i podejmowanie decyzji o pracach przy utrzymaniu i pielęgnacji tego terenu nie będzie musiało odbywać się w Opolu, tylko na miejscu w Paczkowie. Proces komunalizacji został niedawno zakończony i alejka zmieniła już właściciela. 

Gmina Paczków planuje przeprowadzić w tym miejscu kilka istotnych inwestycji, które wydatnie poprawią jego estetykę. Priorytetem będzie przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych zabytkowego drzewostanu, w efekcie których drzewa zostaną odpowiednio uformowane i poddane zabiegom sanitarnym (np. obumarłe konary i gałęzie zostaną usunięte), a ich rozrost zostanie fachowo skorygowany. Paczkowski samorząd planuje też uporządkowanie nieco już zdziczałego, a miejscami wręcz obumarłego, wysokiego żywopłotu, który oddziela park od ruchliwej ulicy Zawadzkiego. Zaniedbane klony i głogi doczekają się gruntownej pielęgnacji lub, jeśli zajdzie potrzeba, wymiany.

Otwórz