Trwa II tura Wyborów Samorządowych - do 19:00 frekwencja 36,14 procent

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Trwa II tura Wyborów Samorządowych - do 19:00 frekwencja 36,14 procent

Dziś - w niedzielę 5 grudnia - w Paczkowie odbywa się druga tura Wyborów Samorządowych 2010. Od jej wyników zależy, kto będzie Burmistrzem Gminy Paczków w kadencji 2010-2014.

Wyborcza "dogrywka" odbywa się dziś w 728 miastach i gminach w całej Polsce. Mieszkańcy wybierają wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych miejscach, gdzie w I turze żaden z kandydatów nie zdobył wymaganych 50% głosów poparcia.

Przypomnijmy, że w tegorocznych Wyborach Samorządowych o fotel Burmistrza Gminy Paczków walczyło trzech kandydatów - Krzysztof Kumor (52 lata, KWW Krzysztofa Kumora "Perspektywa"), Artur Rolka (33 lata, KWW Platforma Obywatelska RP) i obecnie piastujący to stanowisko Bogdan Wyczałkowski (38 lat, KW Stowarzyszenie "Forum Samorządowe 2002"). Pierwsza tura, która odbyła się w niedzielę 21 listopada, nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia. Największą ilość głosów otrzymał Bogdan Wyczałkowski (45,16% ważnych głosów), na drugim miejscu uplasował się Artura Rolka (35,55% ważnych głosów), a najmniej zwolenników zebrał Krzysztof Kumor (17,45% ważnych głosów). O szczegółowych wynikach I tury Wyborów Samorządowych poczytać można tutaj.

Żaden z kandydatów nie uzyskał 50% głosów wyborców, dlatego zaistniała konieczność przeprowadzenia II tury wyborów Burmistrza Gminy Paczków. O fotel gospodarza Paczkowa walczy w niej dwóch kandydatów - Bogdan Wyczałkowski oraz Artur Rolka.

Głosowanie ruszyło o godz. 8:00, a zakończy się o godz. 22:00. W naszej gminie, podobnie jak w I turze, wybory pilotuje 13 Obwodowych Komisji Wyborczych. Każda z nich składa się z ośmiu lub dziewięciu członków, których zadaniem jest prowadzenie rejestracji wyborców, czuwanie nad prawidłowością przeprowadzenia głosowania, a po jego zakończeniu przeliczenie głosów.

Liczba osób uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach na terenie Gminy Paczków wynosi dokładnie 10 963. Do godziny 10:00 wydano 577 kart do głosowania, co oznacza, że frekwencja w Gminie Paczków wyniosła dokładnie 5,27%. Dla porównania o tej samej porze w pierwszej turze frekwencja w naszej gminie była nieco wyższa - wynosiła 6,11% (wydano 670 kart). O godz. 15:00 wszystkie OKW złożyły następny raport - wynika z niego, że do tej pory komisje wydały 2493 karty do głosowania, co oznacza, że frekwencja wynosi obecnie 22,74%.

O godz. 19:00 paczkowskie Obwodowe Komisje Wyborcze zameldowały kolejne statystyki frekwencji. Wynika z nich, że do urn poszło dotychczas 36,14% uprawnionych - OKW wydały w sumie 3962 karty do głosowania. To wyraźnie mniej niż 21 listopada, kiedy do tego czasu podczas I tury głos oddało 4692 mieszkańców naszej gminy (42.80% uprawnionych).

Szczegółowe informacje na temat dzisiejszej II tury Wyborów Samorządowych 2010 w Gminie Paczków znaleźć można na łamach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Paczkowie. Warto również zapoznać się z wizualizacją wyborów, która udostępniona jest na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. 
 

Otwórz