Gratka dla kinomanów, czyli VII Paczkowski Festiwal Filmowy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Gratka dla kinomanów, czyli VII Paczkowski Festiwal Filmowy

Już 23 października w paczkowskim Kinie "Kopernik" ruszy kolejny Paczkowski Festiwal Filmowy. Podobnie jak w zeszłym roku, formuła imprezy obejmie nie tylko czeską kinematografię, ale również polską, europejską i światową.

Będzie to już siódma edycja paczkowskiego Festiwalu, który na stałe wpisał się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszy się sporą popularnością. Przez pierwsze pięć lat impreza promowana była jako "Spotkanie z kinem czeskim" - prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W zeszłym roku forma tegorocznego PFF po raz pierwszy uległa znaczącej zmianie -  oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność mogła obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. W tym roku będzie podobnie - w Kinie "Kopernik" będzie można obejrzeć obejrzeć produkcje rodem z Polski, Czech, Niemiec, Francji, USA, a nawet w Peru czy Iranu. Przed nami zatem prawdziwa filmowa panorama z różnych stron świata. 

W sumie podczas trwającego cztery dni VII Paczkowskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych trzynaście filmów, podzielonych na cztery tematyczne kategorie - "Kino naszych sąsiadów" (sobota 23.10 - filmy czeskie), "Kino polskie" (niedziela 24.10), "Kino z bliskich stron" (poniedziałek 25.10 - produkcje europejskie) oraz "Kino z dalekich stron" (wtorek 26.10 - filmowe nowości m.in. z USA, Peru i Iranu). W tym niezwykle bogatym repertuarze każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie filmów animowanych dla dzieci ("Bolek i Lolek na dzikim zachodzie", "Disco robaczki"), najnowszych produkcji familijnych ("Mikołajek", "Czarodziejka Lili: smok i magiczna księga") czy światowych hitów ostatnich miesięcy ("Kwiat pustyni", "Książę Persji: piaski czasu").

Usatysfakcjonowani powinni być także miłośnicy czeskiej kinematografii, którzy będą mieli okazję obejrzeć urzekający komediodramat Jana Hrebejka pt. "Pod jednym dachem" oraz zeszłoroczny debiut reżyserski Vlada Lanné - komedię romantyczną "Dwa młode wina" (kontynuacja "Młodego wina" z 2008 roku, zaprezentowanego na PFF w zeszłym roku). Na amatorów kina znad Wisły czeka po pierwsze kultowy "Wodzirej" z 1977 roku, czyli historia konferansjera Lutka Danielaka, brawurowo zagrana przez Jerzego Stuhra, a po drugie jeden z najczęściej nagradzanych w ostatnich latach polskich filmów - czarna komedia "Rewers" z Agatą Buzek, Krystyną Jandą, Anną Polony i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych.
Na szczególną uwagę zasługują poniedziałkowe seanse - najpierw zaprezentowany zostanie niemiecki film "Życie na podsłuchu", opowiadający historię pewnego agenta NRD-owskich służb bezpieczeństwa, a następnie międzynarodowa koprodukcja "Kwiat pustyni", będąca filmową adaptacją bestsellerowej autobiografii Waris Dirie - pochodzącej z Somalii modelki, która w dzieciństwie została poddana rytualnemu obrzezaniu.  We wtorek nie zabraknie propozycji dla entuzjastów filmów charakterystycznych dla kin studyjnych. Mowa o hiszpańsko-peruwiańskim dramacie "Gorzkie mleko" oraz znakomicie przyjętej w Europie najnowszej produkcji irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, pt. "Co wiesz o Elly?"

Tegoroczny Paczkowski Festiwal Filmowy jak zwykle będzie odbywał się w Kinie "Kopernik" (ul. Piastowska 3), a jego rozpoczęcie zaplanowane jest na sobotę 23 października. Uroczyste otwarcie o godz. 16:00 uświetni wernisaż fotograficzny Jiri'ego Strajta z Javornika pt. "Flora i fauna gór rychlebskich" oraz koncert muzyki musicalowej i filmowej w wykonaniu orkiestry rozrywkowej Kurcbend z Rybnika, a już o godz. 17:30 i 20:00 na ekranie paczkowskiego kina wyświetlone zostaną pierwsze filmy Festiwalu. Następne trzy dni poświęcone będą projekcjom kolejnych jedenastu filmów. Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji tradycyjnie będzie Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Honorowy patronat nad VII Paczkowskim Festiwalem Filmowym objęli: Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak, Starosta Nyski Adam Fujarczuk oraz Starosta Miasta Javornik Jiri Jura. Na wszystkie seanse paczkowskiego Festiwalu wstęp jest wolny. Darmowe wejściówki są do odebrania w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Organizatorzy imprezy - Urząd Miejski i OKiR Paczków - serdecznie zapraszają do udziału! 

Szczegółowy program VII Paczkowskiego Festiwalu Filmowego można ściągnąć w wersji PDF tutaj.

Wersja graficzna programu PFF 2010 poniżej (kliknij + powiększ):

 

Otwórz