Krewniacy znów w akcji: oddaj krew i zgłoś się na dawcę szpiku!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Krewniacy znów w akcji: oddaj krew i zgłoś się na dawcę szpiku!

Przed nami kolejna ciekawa inicjatywa grupy KrewniacyClub 111 Kamienica. Podczas planowanej pod koniec października zbiórki krwi, wszyscy chętni będą mieć także możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

Akcja pod hasłem "Masz w sobie życia dar - podziel się nim!" odbędzie się 25 października (poniedziałek) od godz. 9:00 do 12:00 w Wiejskim Domu Kultury w Kamienicy. Przedsięwzięcie organizuje grupa KrewniacyClub 111 z Kamienicy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu oraz Fundacją DKMS Polska - Wspólnie Przeciw Białaczce. Tym razem, oprócz oddania krwi, każdy będzie mógł zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest ona niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów pozwala ratować życie i zdrowie. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość, która została oddana. Dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości, sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy, a warunki poboru sterylne. Warto podkreślić, że każdy dawca jest przed pobraniem badany laboratoryjnie, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym. Jak zwykle istnieje możliwość wydania zaświadczenia o udziale w akcji - tego typu dokument może być przydatny np. przy usprawiedliwieniu nieobecności w miejscu pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uczestnicy zbiórki otrzymają posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii. Krwiodawca może też uzyskać bezpłatne wyniki badań labolatoryjnych.

Kto może zostać dawcą krwi? Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy: nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu ani innych części ciała; nie wykonywano diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych oraz nie leczono ich krwią lub jej składnikami. Przed wybraniem się do punktu krwiodawstwa należy zjeść lekki posiłek, a dzień wcześniej wypić minimum 2 litry płynów. Szczegółowe warunki oddania krwi na stronie www.krewniacy.pl.

Warto też zdecydować się na zarejestrowanie w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, prowadzonej przez Fundację DKMS Polska. Okazja ku temu nadarzy się właśnie podczas wspomnianej akcji poboru krwi.

W Polsce co półtorej godziny ktoś słyszy od lekarza złowieszczą diagnozę: nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jak im pomóc? Istnieją dwa sposoby przeszczepu komórek macierzystych, które uzależnione są od źródła ich pobrania. Jednak żeby doszło do przeszczepu od odpowiedniego, to znaczy zgodnego genetycznie z biorcą dawcy, należy takiego znaleźć. Niestety, znalezienie odpowiedniego dawcy jest wciąż bardzo trudnym zadaniem. Fundacja DKMS Polska stara się poprawić tę sytuację, prowadząc bazę potencjalnych dawców szpiku. Im więcej osób będzie w niej zarejestrowanych, tym prawdopodobieństwo odnalezienia odpowiedniego dawcy będzie wyższe.
Zastanów się, jakbyś się poczuł, gdyby okazało się, że to właśnie Ty jesteś "genetycznym bliźniakiem" chorego na białaczkę i niewielkim kosztem możesz uratować mu życie?  Zdecyduj się zostać dawcą - w poniedziałek 25 października przyjdź do Wiejskiego Domu Kultury w Kamienicy zapisz się do bazy Fundacji DKMS Polska!

Jak się zarejestrować? Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18, a 55 rokiem życia. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny oraz za pomocą pałeczki (wacika) zostawić śluz z jamy ustnej - i to wszystko! Materiał zostanie przebadany pod kątem cech zgodności tkankowej. Jeśli w trakcie badań potwierdzających okaże się, że jesteś odpowiednim genetycznie dawcą, staniesz przed koniecznością podjęcia ostatecznej decyzji - czy chcesz zostać dawcą? Jeśli się zgodzisz, przejdziesz serię badań zdrowotnych, a następnie otrzymasz szczegółowe informacje od lekarza na temat samego pobrania komórek macierzystych. Przed zabiegiem otrzymasz formularz potwierdzający Twoją gotowość zostania dawcą.

Warto dodać, że pojęcie szpiku kostnego bardzo często mylone jest z rdzeniem kręgowym. Przy pobraniu komórek macierzystych nie jest naruszony rdzeń kręgowy dawcy. Komórki macierzyste pobierane są albo z krwi obwodowej (zabieg trwa 3-4 godziny) albo z grzebienia kości biodrowej (zabieg pod pełna narkozą), a nie z kręgosłupa.
Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaję dawcą. Szanse na zostanie faktycznym dawcą wcześniej są wyższe w przypadku osób młodych, 1% z nich zostaje faktycznym dawcą w ciągu pierwszego roku od rejestracji.

W Polsce baza potencjalnych dawców szpiku kostnego jest wciąż niewielka, dlatego liczy się naprawdę każdy. Liczysz się również Ty! Pamiętaj - możesz komuś uratować życie, jeśli tylko zdecydujesz się zostać dawcą.

KrewniacyClub111 Kamienica apelują o zgłaszanie się osób chętnych do rejestracji - organizatorom pomoże to oszacować ilościowe zapotrzebowanie na zestawy rejestracyjne (karta rejestracyjna + pałeczki) do pobrania próbki śliny. Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numer kom. 531 449 497. Zachęcamy do udziału w akcji!

Otwórz