Jazzowo-swingowy finał Festiwalu Brosiga

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Jazzowo-swingowy finał Festiwalu Brosiga

Czas biegnie nieubłaganie. Wydaje się, że VIII Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga dopiero co się rozpoczął, a tymczasem od pierwszego koncertu tegorocznej edycji minęło już pięć miesięcy. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Przed nami finał festiwalu - ostatni występ odbędzie się już w sobotę 9 października.

Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga jest prestiżową muzyczną wizytówkę Paczkowa, ściągającą co roku na teren naszej gminy sławnych artystów muzyki klasycznej, a także liczne grono melomanów. Idea ta skutecznie promuje sylwetkę muzyczną Brosiga - słynnego śląskiego kompozytora XIX wieku, który urodził się w podpaczkowskich Lisich Kątach - oraz muzykę klasyczną w szerokim rozumieniu. W tym roku seria koncertów organizowana jest już po raz ósmy. Przez te kilka lat Festiwal nie tylko na dobre zakorzenił się w kalendarzu imprez naszego regionu, ale, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, cieszy się też znakomitą marką. Świadczy o tym m.in. fakt uznania przez władze wojewódzkie tego cyklicznego wydarzenia muzycznego za jedną z siedmiu wizytówek kulturalnych Opolszczyzny.

Finałowy koncert będzie siódmym w ramach aktualnej edycji. W sobotę 9 października w sali paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji - głównego, obok Urzędu Miejskiego w Paczkowie, organizatora imprezy - zagra czeski zespół Big Band Krnov. Ta popularna wśród naszych południowych sąsiadów orkiestra jazzowa, występująca pod dyrekcją Jaromira Fulneka, wykonuje nie tylko muzykę opartą na klasycznym swingu Glenna Millera czy Williama "Counta" Basie'go, ale wykorzystuje również dorobek wybitnych czeskich kompozytorów jazzowych. Zespół powstał w 2004 roku z połączenia trzech krnovskich zespołów dixilandowych. Trzon zespołu stanowią wychowankowie Szkoły Artystycznej w Krnovie, a w Paczkowie wspomoże ich także czwórka znakomitych solistów: Brett Gray, Petr Dohnal, Petr Kovalicek oraz Radka Zaloudikova.
W programie sobotniego koncertu zaplanowanych jest kilkanaście utworów największych sław jazzu i swingu, m.in. George'a Gershwina, Ray'a Charlesa, Williama "Counta" Basie'go, Bobby'ego Darin'a czy Neal'a Heftiego. Nie zabraknie też kompozycji czeskich artystów oraz wielkich światowych hitów, takich jak "What a wonderful world", "Just a gigolo" czy "Somebody loves me". Zapowiada się zatem prawdziwa gratka dla wielbicieli swingowo-jazzowych klimatów.

Finałowy koncert VIII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga rozpocznie się w sobotę 9 października o godz. 18:00 w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie (ul. Wojska Polskiego 27). Wstęp wolny. Zachęcamy do udziału w tym ciekawie zapowiadającym się wydarzeniu muzycznym nie tylko dlatego, że będzie to ostatni w tym roku festiwalowy koncert, ale przede wszystkim dlatego, że zapowiada się nam prawdziwa jazzowa uczta.

O szczegółach dotyczących Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" poczytać można tutaj.   

Otwórz