Zobacz zdjęcia gwiazdora - Charles Aznavour w Bibliotece

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zobacz zdjęcia gwiazdora - Charles Aznavour w Bibliotece

W Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie trwa niezwykle interesująca wystawa fotograficzna, poświęcona biografii Charlesa Aznavoura - francuskiego aktora, kompozytora i sławnego na cały świat piosenkarza.

Charles Aznavour urodził się w Paryżu w 1924 roku. Jest synem emigrantów z Armenii i naprawdę nazywa się Szanur Vaginak Aznavurian. Zaczął występować już w wieku 9 lat, śpiewając w duecie ze starszą siostrą Aïdą w restauracji ormiańskiej, prowadzonej przez ojca. W tym samym czasie Charles zaczął używać pseudonimu, pod którym wkrótce poznał go cały świat. Już w wieku młodzieńczym Aznavour zaczął pisać piosenki i śpiewać je w duecie z Pierre'm Roche'm. Przełom w jego karierze artystycznej nastąpił, gdy obu panów usłyszała Édith Piaf. Gwiazda zaprosiła ich w 1946 na swoje tournée po Francji, a następnie po USA. Krytykom z początku nie podobał się głos Aznavoura, jego niski wzrost (zaledwie 161 cm) i sposób bycia na scenie, jednak jego piosenki podobały się coraz bardziej publiczności i w II połowie lat 50. Aznavour już liczył się na muzycznej scenie Francji.

Aznavour bywa nazywany często francuskim Frankiem Sinatrą. Tematem jego piosenek jest na ogół miłość. Artysta mówi i śpiewa w wielu językach: po francusku, angielsku, włosku, neapolitańsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, portugalsku i oczywiście po ormiańsku. Jest twórcą wielu musicali, skomponował około 1000 piosenek, w II połowie XX wieku uznawany był za niepodważalną gwiazdę muzyki popularnej. Sprzedał ponad 100 mln płyt. Do jego największych przebojów należały utwory takie jak: "Isabelle", "La Mamma", "She", "Mourir d'aimer", "La bohème", "Take me along" czy "I will warm your heart".
Grał również w wielu filmach, m.in. w "Awanturnikach" czy "Strzelajcie do pianisty". Tworzył również muzykę filmową. W roku 1995 został mianowany Ambasadorem UNESCO. Należy też do organizacji przekazującej pieniądze w ramach pomocy humanitarnej oraz modernizacji infrastruktury jego rodzinnego kraju - Armenii. Odznaczony jest także Orderem Legii Honorowej.
Prywatnie Charles Aznavour trzykrotnie się ożenił - najpierw ze swoją przyjaciółką Micheline w 1946 roku, następnie w 1956 roku z Evelyne Plessis, a po raz trzeci i ostatni - ze szwedką Ullą Thorsell. Artysta ma w sumie sześcioro dzieci - 2 córki: Sedę i Katię, oraz czterech synów: Mishę, Nicolas'a, Charles'a i Patricka. Od 1976 roku mieszka w Genewie, w Szwajcarii.

Wystawa prezentowana w paczkowskiej Bibliotece Publicznej obejmuje wiele ciekawych zdjęć Charlesa Aznavoura, nie tylko estradowych czy filmowych, ale również prywatnych - od lat najmłodszych do czasów współczesnych. Na ekspozycji zobaczyć można jego zdjęcia ślubne, fotografie rodzinne, a nawet fotkę ukazującą małego Szanura, który wraz z siostrą Aidą... pali swojego pierwszego w życiu papierosa. Nie brakuje też zdjęć artysty w otoczeniu sław show-biznesu (np. Charlie Chaplina, Jacka Nicholsona, Lizy Minnelli) lub znanych polityków (np. Billa Clintona, Francisa Mitteranda, Jacques'a Chiraca). Jest też zdjęcie Aznavoura w towarzystwie papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Armenii.

Ekspozycja fotografii Charlesa Aznavoura jest do obejrzenia w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie (ul. Słowackiego 7) do 22 października 2010 r. w godzinach otwarcia placówki (sprawdź tutaj). Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy. 

Otwórz