Rośnie poziom wód w rzekach

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rośnie poziom wód w rzekach

Najnowszy komunikat Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu ostrzega, że w ciągu najbliższych kilku godzin stan wód w rzekach wchodzących w skład dorzecza górnej i środkowej Odry - w tym Nysie Kłodzkiej - przekroczy stany alarmowe.

Na negatywne efekty intensywnych opadów deszczu, które od kilku dni występują na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, nie trzeba było długo czekać - w środę 29 września i czwartek 30 września przewiduje się wyraźne wzrosty stanów wody w rzekach dorzecza górnej i środkowej Odry. W ciągu najbliższej doby prognozowane opady deszczu spowodują ponowne wzrosty stanów wody o ok. 20 do 30 cm, a lokalnie nawet ok. 50 cm w strefie powyżej stanów alarmowych, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich dorzecza środkowej Odry, np. w dorzeczach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej oraz na Oławie i Ślęzie.

Sytuacja jest poważna - komunikat wrocławskiego BPH ostrzega, że w wielu miejscach rzeki przekroczą stany alarmowe, oceniając zagrożenie na trzecim, najwyższym stopniu. Przypominamy, że przekroczenie stanu ostrzegawczego rzek może stwarzać niebezpieczeństwo dla osób przebywających nad brzegami rzek. Zagrożenie to powodować będzie również utrudnienia w prowadzeniu prac w ich korytach. Możliwe są także lokalne podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych. 

Otwórz