Poznaj historię druku

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Poznaj historię druku

W dniach od 16 do 17 września warto pojawić się w paczkowskim Domu Plastyka, gdzie działa "Pracownia rzemiosł dawnych" - niezwykle interesująca prezentacja dawnych technik piśmienniczych i drukarskich.

W ramach obchodów "Festynu Pogranicza - Paczków 2010", do naszego miasta zjechała interesująca ekspozycja. Pan Tadeusz Grajpel z Końskiego, wraz ze swoimi współpracownikami, przygotował w jednej z sal paczkowskiego Domu Plastyka stoisko, na którym prezentuje stosowane w przeszłości techniki pisma i druku.

Pracownia obejmuje rekonstrukcję prasy drukarskiej Jana Gutenberga - niemieckiego rzemieślnika, który w 1450 roku wynalazł pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. Zaprezentowane są także liczne zabytkowe pieczęcie, stosowane w prasach drukarskich czcionki, drzeworyty oraz reprodukcje historycznych pism, druków, map i grafik. Uczestnicy warsztatów mogą spróbować swych sił w drukowaniu przy pomocy technik z przeszłości lub nauczyć się trudnej sztuki pisania gęsim piórem. Odziani w stroje z epoki wykładowcy wyczerpująco opowiadają o historii druku i działalności mistrza Gutenberga. Ujawniają też tajniki pracy średniowiecznych skrybów, kronikarzy i kaligrafów.

Zachęcamy do odwiedzenia "Pracowni rzemiosł dawnych" - warto dowiedzieć się więcej o historii rozwoju druku, bo wbrew pozorom jest to niezwykle pasjonujący temat. Stoisko w Domu Plastyka (Paczków, Rynek 20) będzie dostępne w dniach od 16 do 17 września (czwartek- piątek) w godz. od 10:00 do 17:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Otwórz